Smartfony są fajne. Siedzą sobie takie grzeczne i niepozorne w kieszeni, i w ogóle po nich nie widać, że są kinami, konsolami, kartami płatniczymi, gramofonami, kalkulatorami, kamerami, latarkami, bibliotekami, komunikatorami, atlasami grzybów, a NAWET TELEFONAMI w jednym. 🦾 Ale każde urządzenie to obosieczny miecz – nie tylko dlatego, że ma aparat z dwóch stron i czasem zdarzy się zrobić zdjęcie twarzy z grymasem artystycznego skupienia, zamiast cudownej feerii barw zachodu słońca nad blokowiskiem. Smartfon dużo oferuje, ale i dużo zabiera w zamian. 😈 Wiesz, ile czasu spędzasz z telefonem? Słyszałaś kiedyś o czymś takim, jak uzależnienie od telefonu? Pora świadomie odłożyć go na bok. Dołącz do akcji #GIGAodpowiedzialność!
Wyobraź sobie, że niemal co czwarty Polak spędzał do tej pory z telefonem ponad 4 godziny dziennie. W trakcie pandemii zaś aż 44% osób zadeklarowało, że spędza przed ekranem o MINIMUM 2 godziny więcej! 🤯 Przecież to kupa czasu. Ciebie ten problem nie dotyczy? Jesteś pewna? Ale tak zupełnie, stuprocentowo nie? Kto nigdy nie przyłapał się na bezmyślnym scrollowaniu Facebooka, niech pierwszy rzuci Nokią 3310.
Pojęcia takie jak Fonoholizm (uzależnienie od telefonu), NOMO (strachu o brak możliwości korzystania z telefonu) czy FOMO (lęk przed tym, że coś nas ominie podczas nieobecności w sieci) to nie owoce wybujałej wyobraźni badaczy, tylko prawdziwe problemy prawdziwych ludzi – nie tylko tych najmłodszych. Może warto po prostu to sprawdzić?
Jak sprawdzić, czy telefon pochłania za dużo Twojego czasu? ⌛
Są na to trzy dobre sposoby. Po pierwsze – szczera autorefleksja. 🤔 Jeśli kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że może warto byłoby zrobić sobie “dzień bez telefonu”, ale inicjatywa nie doszła do skutku albo usłyszałeś skierowaną w swoją stronę uwagę, że ciągle siedzisz w telefonie – wiedz, że tam się bardzo mocno coś burzy.
Po drugie – zadaj sobie kilka zajebiście, ale to zajebiście ważnych pytań. 🙋 Ich listę znajdziesz na stronie naszej inicjatywy #GIGAodpowiedzialność. Każda odpowiedź twierdząca może wskazywać na początki problemu, który najlepiej zdusić w zalążku.
Po trzecie – najzwyczajniej w świecie sprawdź, ile czasu spędzasz, używając swojego smartfona. Jeśli masz urządzenie z systemem iOS albo Android 9 lub nowszy, to sprawa jest prosta – funkcję cyfrowej równowagi, która monitoruje Twoją aktywność, masz wbudowaną. W przypadku innych modeli telefonów możesz pobrać jedną z kilku fajnie zaprojektowanych apek, które zajmą się tym zadaniem. ⏱️ Po instrukcje dotyczące odnalezienia lub instalacji tych usług również udaj się na wyżej wspomnianą stronę!
Jak wziąć #GIGAodpowiedzialność za swój czas? Działaj! 💪
Wiesz już, że smartfona trzeba trzymać krótko, ale co możesz zrobić, by wprowadzić ten plan w rzeczywistość? Vikingowie Ci pomogą! Pierwszym, co możesz zrobić, jest wziąć udział w naszym wyzwaniu. Zadanie jest proste – odkładasz telefon na godzinę, robisz w tym czasie coś, na co zawsze brakuje Ci czasu, a potem wrzucasz efekty na swój kanał na Facebooku czy Instagramie i nominujesz kolejną osobę do zrobienia tego samego. ⛓️ W ten sposób pomagasz nie tylko sobie, ale i innym w uświadomieniu sobie istnienia takiego zjawiska jak fonoholizm.

Jeśli zaś chcesz nauczyć się, jak skutecznie walczyć z pożeraniem czasu przez smartfona, mamy dla Ciebie coś specjalnego. W ramach akcji #GIGAodpowiedzialność organizujemy warsztaty online “Sieć czy być”. Podczas zajęć eksperci – psycholog, psychoterapeuta i coach Kazimierz Ździebło oraz socjoterapeutka, trenerka i edukatorka Magdalena Kot – pomogą uczestnikom nie tylko zdiagnozować szkodliwe zachowania, ale też wypracować indywidualny plan zwalczania ich. ⚔️ Chcesz wziąć w nich udział? Zapisz się przez formularz na naszej stronie i zaklep sobie czas 24 listopada od 17 do 20! Smartfon już nigdy nie będzie dyktował Ci, co robić z wolnym czasem. Uzależnienie od telefonu? Ahoj z tym!
Czy to dziwne, że operator komórkowy, który zarabia na Twoim użytkowaniu telefonu, zachęca do jego odłożenia? Trochę tak. 🙃 Czy to dziwne, że robi to Mobile Vikings? Absolutnie nie! Jako operator społecznościowy dbamy o dobro członków naszej załogi. #DlaSwoichWszystko! Nawet, jeśli oznacza to odłożenie telefonu, czyli niekorzystanie z naszych usług. Nie jest to też genialny plan przyoszczędzenia na zużytych przez użytkowników danych! Tak się bowiem składa, że niewykorzystane gigabajty w naszej sieci nie przepadają. W Mobile Vikings obowiązuje kumulacja danych, co oznacza, że przechodzą one na następny miesiąc. Możesz chomikować do woli, a jednocześnie dbać o swoje zdrowie. 🐹 Fajnie? Fajnie.
To już koniec artykułu – czas odłożyć smartfona! 📵
[…] na rzecz dobrostanu użytkowników Mobile Vikings. Poprzednio, w ramach akcji #GIGAodpowiedzialność, zwracaliśmy uwagę na problem cyfrowego uzależnienia, który uczyliśmy rozpoznawać […]
[…] Jest jeszcze trzeci typ resetu – ten, w którym to użytkownik (tak, Ty!) aktualizuje swój wewnętrzny system operacyjny. O co chodzi? Nadużywanie telefonu to trudna do uniknięcia pułapka, która może przerodzić się w poważny problem. Nie będziemy moralizować, ale jako operator społecznościowy leży nam na sercu dobrostan naszych użytkowników. 💪 Dlatego zawsze zachęcamy do odzyskania połączenia ze sobą, podczas gdy my zajmiemy się resztą połączeń. Dla zainteresowanych przygotowaliśmy parę rad jak nie dać się uzależnieniu od telefonu. […]
[…] 🤔 Wydaje się, że powinien nazywać się trybem odpoczynku. Po ciężkim dniu odcięcie się od świata może zdziałać cuda i ma do tego dostęp każdy z nas. Warto czasem odłączyć […]