Smartfony albo inny elektroniczny sprzęt, który łączy się z Internetem muszą mieć unikalny numer identyfikacyjny. Adres IP można łatwo ustalić, a nawet zmienić go w razie potrzeby. Mobile Vikings nie oferuje stałego IP, dlatego warto wiedzieć jak sprawdzić swoje obecne. Jak to zrobić?
Prawidłowa komunikacja w sieci to nie jedyne zadanie, w którym kluczową rolę odgrywają numery identyfikacyjne. Adresy IP są przypisane również do serwerów stron WWW, które gromadzą setki tysięcy domen. Taka sytuacja ma jednak niekorzystny wpływ na możliwość pozycjonowania stron w przeglądarkach i ich widoczność w sieci. Dlatego dostawcy hostingu proponują wówczas wykupienie usługi oddzielnego adresu IP i zapobieganie spadkom pozycji stron.
Po co nadaje się adres IP?
Każdy ma swój adres domowy, określany przez kod pocztowy, nazwę ulicy i numer domu. Można przyjąć, że adres IP jest jego odpowiednikiem w sieci. Dzięki IP możliwe jest bowiem odnalezienie tego jednego, jedynego urządzenia w gąszczu miliarda innych podłączonych do Internetu. Szybko i bez pośredników w rodzaju listonosza. Choć swój adres domowy potrafimy wyrecytować nawet przebudzeni w środku nocy, to w przypadku numeru IP nie jest to wcale takie oczywiste. Jego zapis w postaci ciągu liczb jest bowiem nieco trudniejszy do zapamiętania. Adres IP (Internet Protocol Address) jest zapisywany w standardzie IPv4 jako ciąg czterech liczb z zakresu 0-255, które są oddzielone od siebie kropkami. Adresów IP z tej puli zaczyna powoli brakować, dlatego nowym standardem ich zapisu jest IPv6.
Jakie są zatem powody, dla których warto znać IP urządzenia albo przynajmniej wiedzieć, jak je znaleźć? Ta wiedza w warunkach domowych umożliwia na przykład nadanie limitów na prędkość transferów poszczególnych urządzeń, a także blokowanie dostępu do poszczególnych witryn. Chociażby po to, żeby mały Viking nawet przypadkiem nie mógł zajrzeć na strony, które na pewno nie są przeznaczone dla jego oczu, lub więcej czasu poświęcał na naukę niż streaming filmów dzięki nieograniczonemu transferowi danych. Krótko mówiąc, jednym z powodów, aby znać swój adres IP jest założenie zdroworozsądkowej kontroli rodzicielskiej na tablety lub laptopy używane przez dzieci.
Jak sprawdzić MyIP, czyli numer identyfikacyjny urządzenia?
No dobrze, skoro to taka cenna wiedza, to jak uzyskać do niej dostęp? Na telefonach z Androidem ta ścieżka jest podobna, choć nieznacznie może różnić się w zależności od producenta sprzętu. Kolejność wygląda następująco:
- Ustawienia,
- System,
- Informacje o telefonie,
- Stan telefonu,
- Adres IP.
W ostatnim punkcie znajduje się informacja o adresie IP.
W telefonach pracujących na systemie iOS wchodzisz w Ustawienia, a następnie sieć Wi-Fi. Kliknięcie niebieskiego znaczka z symbolem „i”, który znajduje się obok nazwy używanej sieci, przeniesie Cię do informacji o adresie IP Twojego urządzenia, a także sieci Wi-Fi.
Informację o adresie IP urządzenia można znaleźć również poprzez skorzystanie ze strony WhatIsMyIp.com.
W przypadku konfiguracji czy zmiany hasła routera wiedza o jego numerze IP również będzie niezbędna. Jego odnalezienie różni się w zależności od używanego systemu operacyjnego. W komputerach z systemem IOS zastosuj następującą kolejność:
- Preferencje systemowe,
- Sieć,
- Zaawansowane.
Obok słowa router znajdziesz adres IP.
Na komputerach z Windowsem 10 na pasku zadań wybierasz ikonę Windows, następnie Ustawienia. Otwierasz Panel Sterowania, potem sekcję Sieć i Internet. Otwierasz Centrum sieci i udostępniania, klikasz nazwę swojego połączenia. W nowym oknie, które się otworzy, wybierasz przycisk Szczegóły – adres IP routera będzie widniał obok pola Brama domyślna IPv4.
Co jeszcze warto wiedzieć o adresie IP?
Wiedza o numerze identyfikacyjnym może być istotna jeszcze z jednego powodu. Udostępnianie danych o IP w sieci, każdej witrynie, z którą się łączysz, podróżując przez morza i oceany internetu, może sprowadzić na Ciebie kłopoty, z których nawet Odyn Cię nie wybroni. Publiczny IP to utrata anonimowości w Internecie, a nawet zagrożenie bezpieczeństwa. Ba, może spowodować, że zapłacisz więcej za wycieczkę lub bilet lotniczy. A to dlatego, że niektóre witryny zmieniają ceny w zależności od lokalizacji twojego IP. Żeby te problemy obejść, z internetu warto korzystać za pośrednictwem VPN, czy wirtualnej prywatnej sieci.
Powszechnie znaną z forów internetowych czy portali społecznościowych „groźbą” jest fraza: „Namierzę cię po IP!”. Hm, takie prężenie muskułów w internecie to powszechne zjawisko, ale sprawa nie jest wcale oczywista. Po pierwsze, używanie VPN skutecznie to „namierzenie” uniemożliwia. Po drugie zaś, nawet jeśli używasz publicznego adresu IP, to dane na temat Twoich połączeń ma dostawca internetu lub administrator strony. Nie są one dostępne osobom postronnym. Chyba że komentarz, który właśnie opublikowałeś, łamie przepisy kodeksu karnego. Niewykluczone, że wówczas w godzinach porannych zapuka pod Twój adres (ale nie adres IP) kilka umundurowanych osób. Jednak to już całkiem inna opowieść…