Wearables. Brzmi nieźle, prawda? To nie słowo ze scenariusza filmu science fiction, a technologie ubieralne, które stały się już codziennością. Najpopularniejsze to inteligentne zegarki (smartwatche), opaski sportowe, a nawet elektroniczne koszulki 👕 czy okulary do wirtualnej rzeczywistości. Ich zaletą jest fakt, że świetnie współpracują z innymi urządzeniami. Dlatego warto znać kilka tipów, dzięki którym łatwiej będzie z nich korzystać, np. wiedzieć, jak połączyć smartwatch z telefonem.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze smartwatcha i dlaczego warto połączyć go z telefonem?
Podobno zegarek to gadżet, do którego słabość ma James Bond. Nic dziwnego! W pogoni za złoczyńcami przyda się zarówno jemu, jak i Wonder Woman 💪. Jeszcze kilka lat temu smartwatch mógł stanowić jedynie dodatek do smartfona. Dziś to się bardzo zmieniło. Obecnie smartwatche mogą zastępować wiele funkcji smartfona. I sprawdzą się zarówno w trakcie ratowania świata, jak i w pracy, na siłowni czy na basenie. Jeśli sparujesz smartwatch z telefonem, zyskasz naprawdę sporo ciekawych opcji. Musisz jednak pamiętać, że poszczególne modele mogą oferować nieco inne możliwości.
Jeśli dużo pracujesz i potrzebujesz do tego smartwatcha, powinien mieć on w opcjach odczytywanie wiadomości, połączeń telefonicznych oraz sprawdzanie planu dnia. Dzięki temu nie będziesz musiał sięgać po telefon. Ta opcja będzie też idealna dla rodziców goniących za pociechami 👶. (jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki smartwatch dla dziecka wybrać, zerknij do naszego wcześniejszego wpisy.) Wystarczy zerknąć na tarczę zegarka, która bardzo często ma również funkcję ekranu dotykowego. Jeśli z pasją uprawiasz sport, pomyśl o sprzęcie wyposażonym w moduły do monitorowania stanu organizmu 👩⚕️. Pandemiczne lata spowodowały, że popularnością zaczęły cieszyć się smartwatche z pulsoksymetrem, który bada saturację krwi. Wszystkie monitorowane dane możesz odczytywać na ekranie smartfona, a to dzięki zainstalowaniu aplikacji, przeznaczonej do połączenia zegarka z telefonem.
Jak połączyć smartwatch z telefonem?
W celu połączenia smartwatcha z telefonem używa się przede wszystkim transmisji Bluetooth, w którą wyposażony jest każdy smartfon. Sposoby połączenia różnią się ze względu na oprogramowanie oraz producentów sprzętu. Największą popularnością cieszą się smartwatche kompatybilne z systemem operacyjnym Android. Ma to niewątpliwie związek z bardzo szeroką ofertą telefonów korzystających z tego oprogramowania.
Producenci smartwatchy oferują własne bezpłatne aplikacje, dzięki którym sparujesz urządzenie ze smartfonem. Informację o aplikacji znajdziesz w instrukcji obsługi urządzenia. W przypadku telefonu z systemem Android ściągniesz ją ze sklepu Google Play. Jeśli to iPhone, to z App Store.
Przez kolejne kroki, by połączyć smartwatch z telefonem, przeprowadzi Cię zainstalowana aplikacja. Najprawdopodobniej będziesz musiał ustawić preferowany język, format daty i godziny i zatwierdzić wszystko kodem PIN. W ten sposób dojdzie do trwałego połączenia smartwatcha z telefonem ⭐. I to cały proces. Jest on jeszcze prostszy, kiedy łączysz Apple Watch z iPhone’em. Ściągasz aplikację, aktywujesz Bluetooth, kładziesz oba urządzenia blisko siebie i konfigurujesz własne preferencje. Na koniec uruchamiasz aparat w telefonie i kierujesz go na tarczę zegarka, jak podczas skanowania kodów QR.
Dlaczego smartwatch nie łączy się z telefonem?
Nie są to na szczęście częste przypadki, ale problemy z kompatybilnością pomiędzy dwoma urządzeniami mogą się zdarzyć. Nieprawidłowe sparowanie może doprowadzić do sytuacji, w której połączenie między urządzeniami będzie niestabilne. Powodem są na przykład różnice w oprogramowaniu, które sprawią, że zegarek nie będzie współpracował z konkretnym modelem telefonu 😒. By tego uniknąć, warto regularnie aktualizować system według wskazań producenta.
Dobieraj również sprzęty, które będą ze sobą kompatybilne. To znaczy, że do pracy z systemem iOS najlepiej dołóż sprzęt Apple, a jeśli używasz Androida, na pewno znajdziesz na rynku spory wybór smartwatchy. Ich producenci w większości przypadków zadbali też o to, by inteligentne zegarki były kompatybilne z dwoma rodzajami oprogramowania.
Wpływ na udane sparowanie urządzeń może mieć fabryczny stan naładowania baterii po wyjęciu smartwatcha z pudełka. Niewykluczone, że najpierw trzeba będzie podładować urządzenie.
Technologia wearables rozwija się dynamicznie. Kto wie, jakie opcje będą możliwe w perspektywie kilku lat. Być może rzeczywistość z kina science fiction stanie się naszą codziennością.
Zerknij też na ofertę na kartę od Mobile Vikings, by wiedzieć, jakie masz możliwości.