Zostałeś właśnie właścicielem pokaźnej paczki internetu mobilnego, który chcesz udostępnić domownikom lub znajomym 👪. Owszem, możesz zrobić router ze swojego starego smartfona, ale może okazać się, że przepustowość sieci będzie za mała. Wtedy lepiej sięgnąć po router LTE z agregacją pasm.
Kiedy przyda się router LTE z agregacją pasm?
Dzięki agregacji pasm LTE skutecznie poprawisz wydajność swojego łącza… Ale po kolei. Najpierw potrzebny Ci będzie internet mobilny. Najlepiej jakaś solidna porcja gigabajtów, bo jest plan, że będzie z niego korzystało kilka osób. 100, a może 150 lub 250 GB Ci wystarczy? Bez przesadnych formalności, z opcją używania go, gdzie i kiedy chcesz. No i doładowywać też możesz, ile i kiedy chcesz.
Kiedy już wyposażysz się w taki solidny ładunek, przyda Ci się router. Tak, może to być router zrobiony z nieużywanego smartfona. To sprawdzona metoda, o której pisaliśmy również na blogu (zobacz, jak zrobić router z telefonu). Ale na drodze do korzystania z bezkresu internetu 🌊 mogą pojawić się pewne problemy. Na przykład te związane z przepustowością oraz z pojemnością sieci. Ty skrolujesz kotki 🙀, ktoś chce oglądać film, jeszcze ktoś inny woli w tym czasie pogadać na wideo. I co wtedy? Wiadomo, co zrobiliby wikingowie. Po prostu najechaliby na inny kraj i go podbili. Ale te czasy mamy słusznie za sobą, dlatego dziś ani palenie wiosek, ani inne formy siłowej dominacji nie wchodzą w grę. A rozwiązaniem na zwiększenie przepustowości sieci będzie router LTE z agregacją pasm, zwany również LTE Advanced lub LTE+.
Jak używać routera LTE z agregacją pasm?
Szybkie i stabilne łącza LTE (4G) to standard technologiczny do przesyłania danych, który bardzo ułatwia nam wszystkim życie. Gry online? Proszę bardzo. Streamowanie? Również. Nie wspominamy nawet o rozmowach wideo, przeglądaniu stron i pobieraniu plików. No i nie potrzebujesz do tego żadnych kabli 🔌. Umieszczasz tylko kartę SIM w routerze i do dzieła.
Ze standardu tego korzysta również sieć Play, na której nadajnikach działa Mobile Vikings. W maju 2022 w rankingu speedtest.pl Play mógł pochwalić się najszybszym internetem mobilnym w Polsce. By jednak przepływ danych był odpowiednio szybki i nie rwał się co chwilę, w dużym stopniu zależy to od tego, jakie pasma LTE są akurat wykorzystywane.
W Polsce sieć LTE pracuje na częstotliwościach:
- 800 MHz,
- 900 MHz,
- 1800 MHz,
- 2100 MHz,
- 2600 MHz.
Sporym zasięgiem charakteryzują się niskie częstotliwości, dzięki temu z sieci może korzystać wielu użytkowników. Wady? Najpoważniejsza to ich niska przepustowość, co nie gwarantuje ani dużej prędkości pobierania, ani wysyłania. Odwrotnie jest przy wysokich częstotliwościach. Wtedy zasięg jest niewielki, ale prędkość spora. Dlatego operatorzy chętnie wykorzystują je w dużych miastach 🏙️.
A jak jest w przypadku routera LTE z możliwością agregacji pasm? Może on połączyć dwie lub więcej częstotliwości w jeden duży kanał. Dzięki temu, że poszczególne pasma mogą mieć szerokość nawet do 20 MHZ, łącznie można uzyskać nawet 100 MHz. Niezła autostrada, co nie? No dobra, na pewno droga szybkiego ruchu, na której nikt się na siłę nie rozpycha i każdy dostaje to, czego chce.
Co daje ci router LTE z agregacją pasm?
Co wtedy dzieje się z Twoim internetem mobilnym? W domu zaczyna panować harmonia i spokój. Znacząco zwiększa się pojemność sieci, a także jej przepustowość i wszyscy są zadowoleni 🤗. Kotki, które oglądasz, machają do Ciebie łapką bez opóźnień, monstra ze „Stranger Things” mkną z jednego końca ekranu na drugi niczym Usain Bolt i w końcu pojawiają się sukcesy w graniu online.
Skąd ta nagła różnica? Bo sieć działa wydajniej niż wtedy, gdy wszyscy użytkownicy korzystają z jednej częstotliwości w tym samym czasie. Poprawia się prędkość pobierania i wysyłania oraz zwiększa zasięg. Twój internet dostaje solidnego kopa ✨. To rozwiązanie z powodzeniem będzie działać u ciebie w domu, ale sprawdzi się także w dużych skupiskach ludzi. Używa się go na meczach czy koncertach, kiedy z internetu mobilnego w jednym momencie korzysta mnóstwo osób. Nie wierzycie? To spróbujcie skorzystać z sieci w normalnych warunkach na festiwalu muzycznym albo na innej imprezie masowej. Powodzenia 🤨.
Kiedy możesz korzystać z agregatora pasm?
By skorzystać z możliwości agregacji pasm, musisz postarać się o odpowiedni sprzęt. To kilkaset złotych wydanych na router. Możesz również wykorzystać do tego urządzenie mobilne z możliwością agregacji pasm. To smartfony szóstej kategorii, które pozwalają na agregację dwóch lub trzech pasm. Technologię tę obsługują poszczególne modele wielu popularnych marek.
By router lub smartfon mogły agregować pasma, musisz znajdować się w zasięgu stacji bazowej, obsługującej LTE Advanced.
Jeśli właśnie udało się nam pogodzić zwaśnioną rodzinę 🕊️ albo obniżyć stopień napięcia pomiędzy przyjaciółmi mieszkającymi pod jednym dachem, to świetnie. Pamiętajcie, że w Mobile Vikings #dlaswoichwszystko.