Pilnujesz swojego telefonu jak mitologiczny, trzygłowy Cerber? Wypadki chodzą jednak po ludziach, a utrata sentymentalnych zdjęć czy filmików może spędzić Ci sen z powiek. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwolą odzyskać bezcenne pamiątki
i na nowo napawać nimi wzrok.
Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik dotyczący odzyskiwania danych i zdjęć z systemu Android oraz iOS.
Odzyskiwanie danych z telefonu, który się nie włącza
Rozmawiasz ze znajomym o najnowszym sezonie Vikingów i przypomniałeś sobie bal karnawałowy sprzed kilku lat? Chwila moment! Byłeś wtedy przebrany za wikinga z krwi i kości? Takie zdarzenia nie mogą zostać zapomniane!
Jesteś przekonany, że miałeś zdjęcia z tego przyjęcia na starym smartfonie. Pełen entuzjazmu biegniesz
do zapomnianej szuflady z drobiazgami, a oczom ukazuje się nieużywany od dłuższego czasu telefon.
Próbujesz włączyć urządzenie, ale ekran nie pokazuje żadnych, nawet najmniejszych przejawów życia. Co począć w takiej sytuacji?
Kilka skutecznych sposobów na odzyskiwanie danych z telefonu:
- Po pierwsze upewnij się, czy telefon nie jest rozładowany. Może okazać się, że to zwykłe niedopatrzenie i rozwiązaniem będzie podłączenie urządzenia do prądu. Sprawdź dwie różne ładowarki, aby wyeliminować problem z kablem lub kostką podłączoną do gniazdka. Nadal nie widzisz swoich wyczekiwanych zdjęć z balu?
- Przechodzimy do kroku drugiego! Część zdjęć mogłeś zapisać na Dysku Google lub w iCloud. Zaloguj się do wirtualnego dysku, ponieważ właśnie tam może być kopia zapasowa plików z Twojego telefonu. Jeśli zastaniesz tam pustkę, to jeszcze się nie załamuj. Wielcy mędrcy świata mówią, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy zaraz zaczną je robić. My mamy dla Ciebie jeszcze kilka skutecznych propozycji.
- Trzecim sposobem jest wyjęcie karty SD z urządzenia. Sporo danych mogło zapisać się właśnie na zewnętrznej pamięci.
- Czwarta opcja to podłączenie smartfona do komputera. W wielu przypadkach wystarczający okaże się zwykły kabel wykorzystywany do zasilania. Nie widzisz swojego urządzenia w zakładce “Urządzenia i dyski”? Przydatny będzie zewnętrzny program np. Dr. Fone.
- Ostatnim sposobem jest wizyta w profesjonalnym serwisie. Zastanawiasz się, ile kosztuje odzyskiwanie danych z telefonu? W niektórych przypadkach wystarczająca okaże się drobna naprawa, np. zepsute gniazdko ładowania. Koszt naprawy urządzenia może być jednak wysoki i wtedy warto zapytać o odzyskanie części danych. Dość często da się to zrobić za naprawdę niewielką opłatą.
Odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu
Twój telefon na kartę bez umowy upadł i uszkodził się wyświetlacz? Widzisz ikony aplikacji, ale ekran nie reaguje na dotyk? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych rad.
Sposoby na odzyskanie zdjęć z uszkodzonego telefonu:
- Wykorzystanie wirtualnej chmury: jeśli miałeś uruchomioną tę opcję w telefonie, to odzyskanie danych będzie bajecznie proste.
Wystarczy zalogować się do konta Google lub iCloud, a tam będą czekać na Ciebie wszystkie dane z urządzenia. W chmurze znajdziesz zdjęcia, SMS-y, historię połączeń, kontakty czy informacje ze wszystkich używanych aplikacji.
- Debugowanie, czyli opcja pt. “poczuj się jak haker”.
Spokojnie, to tylko vikingowy żart. Nie będziesz się oczywiście nigdzie włamywał.
Proces przypomina zwykłe zgrywanie danych z pendrive’a. Wadą rozwiązania jest konieczność wcześniejszego uruchomienia tej opcji w urządzeniu. Mowa o Opcjach Programisty, które znajdziesz w zakładce Ustawienia -> System -> Informacje o urządzeniu -> Numer kompilacji. Kliknij ten ciąg 7 razy, a na ekranie zobaczysz opcję programisty. Wybierz następnie Debugowanie USB i podłącz kabel do wybranego komputera. W ten sposób sparujesz urządzenia, które wymienią między sobą specjalne klucze RSA. W przypadku uszkodzenia smartfona, wystarczy tylko podłączyć go do tego samego komputera. Nie będzie już potrzebne potwierdzenie na ekranie, ponieważ wcześniej sparowałeś urządzenia.
- OTG, czyli mysz od komputera zastępująca dotyk ekranu. Jedną z ostatnich szans ratunku jest specjalny adapter USB OTG. Z jego pomocą można połączyć smartfon z myszką komputerową. Twoim oczom
ukaże się kursor, który uruchomi synchronizację danych w Chmurze lub debugowanie USB.
- Profesjonalny serwis to jedyne rozwiązanie jeśli przed uszkodzeniem smartfona nie włączyłeś Chmury lub opcji Debugowania.
Odzyskiwanie danych z telefonu po formacie
Przywróciłeś telefon do ustawień fabrycznych i głowisz się, w jaki sposób naprawić błąd? Niezbędna okaże się fachowa wiedza i umiejętności, dlatego nie powinieneś działać na własną rękę.
Zdajemy sobie sprawę, że jako dumny Viking chciałbyś samodzielnie załatwić sprawę, ale rozwiązaniem będzie tylko profesjonalny serwis. Użycie popularnych aplikacji do odzyskiwania danych z telefonu może tylko skomplikować sytuację. Programy te nadpisują dane i mogą doprowadzić do całkowitego usunięcia plików. Po przywróceniu ustawień fabrycznych nie powinieneś używać telefonu.
Odzyskiwanie danych z telefonu może dotyczyć:
- Pamięci telefonu: serwisant użyje specjalnego oprogramowania, które zapobiega blokowaniu pamięci. W wielu przypadkach możliwe jest częściowe lub całkowite odzyskanie utraconych danych.
- Karty pamięci: problem może wynikać z fizycznego uszkodzenia nośnika, który należy najpierw naprawić.
Jak zatem widzisz, niektóre metody możesz wykorzystać na własną rękę i poczuć się jak bohater odbijający łupy ze złowrogiego wirtualnego świata. W pewnych przypadkach konieczne będzie jednak skorzystanie z profesjonalnego serwisu.