W bezsenne noce – zamiast liczenia owieczek – gracze w gry online zastanawiają się, jak zmniejszyć PING. Choć pojęcie to jest istotne dla wszystkich użytkowników sieci, mało kto potrafiłby wskazać jego definicję. Czym zatem jest PING?
Na początek mała filmowa ciekawostka dla wszystkich z poczuciem humoru. Słowo PING zrobiło karierę w latach 80. XX wieku za sprawą filmu „Sens życia według Monty Pythona”. Szalona grupa komików powołała bowiem do życia maszynę, która robi PING, i obsadziła ją w jednej z ról w swojej zjadliwej satyrze. Odsyłamy do filmu po szczegóły, bo warto. Współcześnie zaś kariera pojęcia PING dotyczy Internetu i jest ono tak samo ważne dla graczy online, jak i użytkownika przeglądarek stron www.
Zobacz także: Oferta Internetu Mobilnego w Mobile Vikings
Czym jest PING?
Tłumacząc PING, spróbujemy uniknąć hermetycznego języka diagnostów sieci komputerowych, dla których to pojęcie jest jak śniadanie przynoszone do pracy – zwykłą codziennością. PING określa szybkość odpowiedzi w połączeniach internetowych. Jeśli Twój PING wynosi na przykład 155, oznacza to, że grając w Fifę, ruchy swojego przeciwnika zobaczysz z opóźnieniem 155 milisekund. Im większy PING, tym to opóźnienie będzie większe. To dlatego tak ważne jest (przynajmniej dla graczy), żeby PING, czyli szybkość odpowiedzi z innego komputera, był jak najniższy.
Jednak dokładnie ta sama zasada ma znaczenie podczas przeglądania stron internetowych. Im wyższy PING, tym praca komputera jest bardziej „ociężała” – strony otwierają się tak wolno, że zdążysz sobie w tym czasie usmażyć jajko. Teraz już możesz iść do diagnosty sieci w firmie i zaskoczyć go wiedzą, żądając natychmiastowego zmniejszenia PING. Możesz być pewien, że na jego twarzy wypisane będzie zdziwienie.
Jaki PING jest dobry?
Teraz nieco bardziej technicznie. Polecenia PING zarządzający siecią używają do sprawdzenia stabilności połączeń pomiędzy komputerem a serwerem, do którego zostało wysłane pytanie. Można to również zrobić samodzielnie. Najpierw niezbędne będzie uruchomienie systemowego wiersza poleceń. Tam musisz wpisać polecenie PING oraz adres interesującej Cię domeny. W odpowiedzi dostaniesz informację o opóźnieniach w transmisji, a także o przesłanych i odebranych pakietach internetowych. Jeśli masz łącze internetowe działające w technologii światłowodowej, wówczas PING będzie minimalny. Na jego wysokość wpływ będzie miało również to, czy serwery, do których wysyłasz PING, są ulokowane w tym samym kraju, w którym odbywa się pomiar. Może on wynosić wówczas nawet jedną czy dwie milisekundy.
Jeśli Twój PING wynosi 350 milisekund, o sukcesach w grach online możesz zapomnieć. Wówczas lepiej poszukać odpowiedzi na pytanie, jak zmniejszyć PING. Uwaga – opóźnienia w grach nie muszą być tylko spowodowane wysokim PING. Powodów może być znacznie więcej, na przykład możliwości Twojego sprzętu i zainstalowanych sterowników. Jednak warto wyeliminować je po kolei, sprawdzając najpierw, jak poprawić PING.
Jak zmniejszyć PING?
Jeśli właśnie zaczynasz karierę online’owego wymiatacza i chcesz zamienić się w sieciowego zabijakę, powinieneś doprowadzić do sytuacji, w której PING będzie wynosił maksymalnie 20 milisekund. To wartość, dla której opóźnienia są w zasadzie nieodczuwalne. Przy 50 ms też będzie bardzo dobrze. Ale pamiętaj, że chcesz stawać w szranki z najlepszymi, a oni temat PING ograli już dawno temu. Jeśli będziesz miał opóźnienie około stu milisekund, możesz zapomnieć o karierze najszybszego zabijaki w sieciowych nawalankach. Dlaczego? Zanim wykonasz jakikolwiek ruch, Twój przeciwnik będzie w zupełnie innym miejscu. Żeby wyeliminować takie niespodzianki, sprawdzaj informację o opóźnieniu w menu ekranowym podczas grania lub skorzystaj z komendy, którą podaliśmy wcześniej.
Co powinieneś zrobić, żeby zmniejszyć PING? Sprawdź jakość łącza internetowego, dopytaj, kogo trzeba, o wydajność sieci. Jeśli korzystasz z łącza światłowodowego, PING prawdopodobnie nie będzie dla Ciebie problemem. Jeśli będzie to połączenie mobilne w miejscu, w którym przekaźniki sieci internetowych są mocno obciążone, wtedy różnice w opóźnieniach mogą zmieniać się jak na amplitudzie.
Na wysokość PING wpływ ma również geografia. I nie, nie chodzi o to, czy znasz stolice wszystkich krajów wschodniej Azji. Znaczenie ma po prostu odległość komputera od serwerów, z którymi się łączysz. Podczas grania online domyślnie wybierany jest najbliżej ulokowany serwer, ale nie zawsze działa to idealnie. Gdy odczuwasz opóźnienia w połączeniach, sprawdź w ustawieniach gry, czy grasz w odpowiednim dla swojej lokalizacji regionie.
Przyspieszenie odpowiedzi serwera możliwe jest również w najprostszy możliwy sposób, czyli poprzez zrestartowanie używanych urządzeń. Wyłącz na chwilę z sieci router lub modem i problemy z PING, które nagle się pojawiły, powinny zniknąć. I wcale nie będzie do tego potrzebna maszyna, która robi PING.