Z aplikacjami dla biegaczy jest jak z nimi samymi: jest ich coraz więcej! To dobrze, bo Vikingowie lubią mieć wybór. A jak się w nim odnaleźć i wreszcie – które aplikacje do biegania są naszym zdaniem najlepsze dla początkujących i zaawansowanych? Biegusiem do lektury! 🏃
Swoim tempem, ale zawsze smart
Biegamy dla zdrowia, przyjemności, relaksu lub po to, by zrzucić zbędne kilogramy. Niezależnie od powodu, warto ćwiczyć z głową, czyli smart. Możesz śmigać ze smartphonem, smartwatchem lub smartbandem. Przyda Ci się do tego szybki Internet mobilny od Mobile Vikings, który też śmiga aż miło! Ale do brzegu – jakie korzyści oferują aplikacje dla biegaczy?
ZłAPP bakcyla i formę
Aplikacje do biegania nie tylko monitorują dystans, czas biegu i podają średni puls. Niektóre z nich proponują plany treningowe, różniące się od siebie stopniem zaawansowania. Dzięki nim sprawdzisz, czy pokonujesz coraz dłuższe dystanse, czy biegasz szybciej, efektywniej i mądrzej (np. czy utrzymujesz stałe tempo). Te treningowe statystyki są szczególnie pomocne, jeśli zależy Ci na budowaniu lepszej formy i atletycznej sylwetki à la Thor ⚡. Są też takie aplikacje, dzięki którym zaplanujesz trasę biegu.
Darmowe i dla każdego
Umówmy się: nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie “która aplikacja do biegania jest najlepsza?”. Inne wymagania mają przecież amatorzy, inne zaawansowani biegacze, a jeszcze inne zawodowcy. Osoby z tych poszczególnych grup zwrócą uwagę na różne aspekty i funkcje.
W naszym rankingu skupiliśmy się na aplikacjach, które naszym zdaniem powinny spełnić oczekiwania każdego biegacza (niezależnie od stopnia zaawansowania). Wzięliśmy pod uwagę istotne czynniki – apki są darmowe (przynajmniej w podstawowej wersji) i są zarówno na Androida, jak i iOS. Nie ma za co, Vikingu, w końcu #DlaSwoichWszystko 🤘.
Co zamiast Endomondo, czyli nasz TOP aplikacji do biegania
Nazwaliśmy tak ten ranking nie bez powodu. Aplikacja Endomondo zniknęła bezpowrotnie z końcem 2020 roku. Była najpopularniejszą apką do biegania w Polsce i zdaniem wielu, po prostu najlepszą. Ale głowa do góry, Vikingu! Nie ma rzeczy niezastąpionych (może poza takim jednym operatorem komórkowym z rogami 😉). Przed Tobą równie świetne aplikacje, co sławna Endomondo. Sam oceń, która jest najlepsza i spełnia Twoje oczekiwania.
Bieg. Zacznij biegać – aplikacja do biegania w języku polskim
Jako pierwszą na tapet bierzemy bardzo prostą i intuicyjną aplikację Bieg. Zacznij biegać. Ma wszystko, co każdemu biegaczowi potrzebne: śledzi przebytą odległość (za pomocą GPS), podaje czas, liczbę kroków i spalone kalorie. I uwaga: jest po polsku! To, co dodatkowo ją wyróżnia na tle konkurencji, to specjalne plany treningowe i 4 poziomy biegu. Kilkutygodniowe plany poprawią kondycję i formę każdego biegacza.
Strava – społecznościowa aplikacja do biegania
To jedna z najpopularniejszych aplikacji dla biegaczy. Cechuje ją aspekt społecznościowy. Użytkownicy Stravy mogą śledzić swoje postępy i wyniki, porównywać je, komentować, a nawet pobijać rekordy danej trasy czy udostępniać zdjęcia.
Rywalizacja z innym Vikingiem może być świetną motywacją do tego, by ruszyć cztery litery (czyli… nogi, a co innego?) i regularnie trenować. Co jeszcze oferuje ta aplikacja? Na przykład możliwość wyznaczania celów czy śledzenia Twojej trasy w czasie rzeczywistym przez Twoich bliskich, nieposiadających tej apki. Słowem: bezpieczeństwo i komfort w jednym!
Adidas Running by Runtastic – aplikacja do biegania z funkcją Powersong
Intuicyjna obsługa i brak lagów – to główne zalety tej funkcjonalnej aplikacji dla biegaczy. Oprócz “oczywistych oczywistości”, jak np. mierzenie tempa czy przebiegniętego dystansu, Adidas Running by Runtastic przekazuje wskazówki głosowe informujące o postępach treningu (jak Endomondo) i ma też unikalną funkcję – Powersong. Pozwala ona… dopasować muzykę do tempa biegu. Czujesz to, Vikingu 🤯?
Sports Tracker – aplikacja do biegania z automatyczną pauzą
Wyróżnia się tym, że 100% funkcji oferuje za darmo (!) i nie jest nachalna pod względem reklam. Aplikacja Sports Tracker motywuje wskazówkami głosowymi, a dzięki funkcji Heatmaps zapewnia dostęp do różnych najciekawszych tras w okolicy, w której się znajdujesz. A teraz wielkie wow 😮 – ma automatyczną pauzę, która włączy się, gdy tylko przestaniesz biec (lub poruszać się z prędkością poniżej 2 lub 5 km/h).
BONUS na koniec: Zombies, Run! – niestandardowa aplikacja do biegania
Vikingowie lubią odkrywać nowe lądy i wychodzić poza schemat. Dla wszystkich poszukiwaczy nowych wrażeń, którzy nie znoszą nudy, mamy aplikację symulującą przygodę… w postapokaliptycznym świecie 🧟. To straaasznie fajny trening! Biegniesz, wsłuchując się w komunikaty radiowe, uciekasz przed hordą zombiaków i zbierasz zapasy dla ocalałych. Wzorem innych aplikacji do biegania, mierzony jest dystans, czas i średnia prędkość, ale żadna ze standardowych apek nie sprawi, że poczujesz się bohaterem gry. A Zombies, Run! tak. Przedstawiamy tę aplikację jako bonus, bo uwaga – niestety nie jest dostępna na iPhone’a (iOS odpada 🤷♂️) i tylko dlatego nie spełnia założeń naszego rankingu.
Można inaczej
Przygotowaliśmy zestawienie 4 aplikacji do biegania (+ 1 bonusowej), które przetestowaliśmy i z czystym sumieniem możemy polecić. Najlepiej pobierz je wszystkie i oceń, która jest odpowiednia dla Ciebie. To może być dodatkowa motywacja do treningu. Jednego dnia biegniesz z tą apką, drugiego z inną. I na Odyna – ruszasz się, a to najważniejsze! A morze możliwości umilających trening jest ogromne. Dla przykładu: są aplikacje do biegania, które łączą się ze smartbandami (choćby apka Zepp life, dawniej Mi Fit, z opaską Mi Band). Ale to już inna historia, na inną opowieść, o której – zapewne – będziemy rozprawiać w przyszłości.
No to na co jeszcze czekasz, Vikingu? Dość tej teorii, biegiem na trening 🤘!