Na wejściu ważna informacja! By zmienić hasło do wi-fi, nie potrzebujesz tytułu naukowego. W ogóle nie potrzeba niczego 😎. Kiedy jednak ktoś Cię o to poprosi, warto trochę przyaktorzyć. Zrób więc zatroskaną minę, przetrzyj czoło chusteczką, westchnij głęboko, wymamrocz coś niezrozumiale pod nosem, pogmeraj w telefonie, a na koniec triumfalne ogłoś ukończenie zadania. Ale do rzeczy! Poniżej poradnik na temat zmiany hasła do wi-fi.
Jak zmienić hasło w routerze – krok po kroku
Jak prosto zmienić hasło i jak skonfigurować router? Potrzebny będzie dostęp do przeglądarki internetowej na urządzeniu podłączonym do routera wi-fi (albo za pośrednictwem kabla, albo właśnie bezprzewodowo). Kiedy już otworzysz dowolną przeglądarkę internetową, wówczas wpisz do paska adres IP routera. Adres powinien znajdować się na naklejce umieszczonej na obudowie routera. Zwyczajowo to ciąg cyfr „192.168.0.1” lub „192.168.1.1.”. W ten sposób ujrzysz panel administracyjny routera. W polu logowania wpisz login i hasło, które również są dostępne na naklejce routera. Zachowaj nowe ustawienia routera i gotowe!
Jeżeli będziesz miał problem ze znalezieniem odpowiedniej zakładki w panelu ustawień routera, wówczas zajrzyj do instrukcji obsługi Twojego urządzenia lub skontaktuj się telefonicznie z biurem obsługi klienta dostawcy internetu.
Jak zmienić hasło do wi-fi na telefonie z systemem Android?
W przypadku telefonów z systemem operacyjnym Android droga do zmiany hasła do wi-fi składa się z dosłownie pięciu kroków 🚶.
- Wejdź w menu ustawień (to jest to koło zębate)
- Wejdź w zakładkę „Sieć i internet”
- Wybierz „Internet”
- Wybierz interesującą Cię sieć bezprzewodową
- Zmień hasło wybranej sieci wi-fi i potwierdź zmianę hasła do wi-fi w systemie Android
Iphone i zmiana hasła wi-fi
Podobnie jak Android, tak i Iphone z systemem operacyjnym iOS pozwala szybko i bezboleśnie zmienić hasło do wi-fi. W przypadku iPhone’a wystarczą tylko cztery kroki. 😉
- Wybierz aplikację „Ustawienia”
- Kliknij „”Wi-Fi”
- Wybierz sieć Wi-Fi, przy której chcesz majstrować
- Wprowadź dane logowania
- Potwierdź
W jakich sytuacjach zmienić hasło wi-fi?
Z reguły dane logowania wi-fi rozdawane są na prawo i lewo, niczym serwetki w restauracji. Błąd! Dostęp osób niepowołanych do Twojej sieci bezprzewodowej może mieć katastrofalne skutki dla bezpieczeństwa, prywatności czy finansów. Jeżeli pracujesz zdalnie, jeżeli korzystasz z bankowości elektronicznej czy np. przechowujesz w chmurze ważne pliki, wówczas rozsądniej będzie udostępnianie hasła do wi-fi tylko wtedy, kiedy jest to koniecznie i tylko tym, którym ufasz jak własnej matce. Specjaliści od bezpieczeństwa zalecają, by zmieniać hasło do wi-fi przynajmniej raz na 3-4 miesiące. Kluczowe jednak jest również zachowanie higieny sieci bezprzewodowej i po prostu ostrożne posługiwanie się danymi dostępowymi.
Co powinno skłonić Cię do zmiany hasła? Z pewnością moment, w którym Twoja druga połówka zmienia stan z obecnej na byłą, a Ty już za chwilę będziesz powiewać jak samotny biały żagiel. Oprócz tego zmień hasło, jeżeli:
- Pierwszy raz konfigurujesz sieć bezprzewodową lub zmieniłeś dostawcę internetu. Hasło do sieci wymyśl i wprowadź samodzielnie, mimo że z facetem od zakładania sieci udało Ci się prawie zaprzyjaźnić.
- Udostępniłeś hasło do wi-fi osobom trzecim – np. lokatorom wynajmującym pokój czy mieszkanie w ramach airbnb albo współpracownikowi, z którym się rozstajesz.
- Czujesz, że coś jest nie tak. Może brzmi to zabawnie, ale intuicja bywa dobrym doradcą. Przyzwyczajenie sprawia, że dobrze wychwytujemy nawet subtelne zmiany. Jeżeli zatem uznasz, że internet mobilny „muli” od kilku dni, masz problem z logowaniem do sieci lub Twoje urządzenia bez powodu regularnie gubią sieć wi-fi, wówczas nie czekaj. Zmień hasło! 😉
Hasło Vikinga? Nie do złamania 🔒!
Twoje hasło do wi-fi musi być silne jak ramię Vikinga, długie jak rejs przez Atlantyk i chłodne jak woda u brzegu fiordów w styczniu.
Silne hasło do sieci bezprzewodowej to takie, które zawiera znaki specjalne jak !@#$%^&. Oprócz tego dobrze jest miksować wielkie i małe litery oraz używać liczb.
Długie hasło do wi-fi ma co najmniej 12 znaków. Im jednak więcej, tym bezpieczniej! Jak szaleć, to szaleć, więc nie żałuj i pójdź nawet w 18!
Pewnie zastanawiasz się, co szalony autor miał na myśli, pisząc o haśle chłodnym niczym woda przy fiordach w styczniu. Pod tym zawiłym porównaniem kryje się prawda o tym, że nie zawsze warto kierować się emocjami – hasło musi być pozbawione dat, nazwisk i innych bliskich Twemu sercu skojarzeń, które łatwo połączyć z Twoją osobą.
I pamiętaj – zmieniaj hasło do wi-fi częściej niż rzadziej, ok?!
I jak? Kiedy ostatnio zmieniłeś hasło do wi-fi? Jeżeli pomimo przymykania oczu, marszczenia czoła i drapania się po głowie, wciąż nie możesz odtworzyć tego w swojej pamięci, odpal nową kartę w przeglądarce i działaj!
Serio, zrób to. 🙂