My, Vikingowie, czerpiemy wielką przyjemność z poznawania świata. Poszerzamy horyzonty, używając naszych telefonów. Chętnie zanurzamy się w bezmiar sieci. Czasy są jednak okrutne dla beztroskich, którzy w porę nie zabezpieczyli swojego smartfona i padli ofiarą włamania lub szpiegowania. Sprawdźmy zatem, co należy zrobić, by ochronić łódź przed abordażem!
Zabezpieczenie telefonu przed szpiegowaniem – hasło!
Bardzo dobrze, że czytasz ten artykuł, bo dzięki temu możesz być mądry przed szkodą, chuchać na zimne i znaleźć się w ekskluzywnym gronie 30% Polaków, którzy dbają o bezpieczeństwo telefonu i swoich danych.
Kluczowa sprawa 🗝️? Postaw na jakość swoich haseł! To Twoja pierwsza i w wielu przypadkach ostatnia linia obrony. Tworząc je, pamiętaj o dobrych praktykach z tym związanych:
- buduj długie hasła o kilkunastu znakach,
- stosuj kombinowane hasła ze znakami specjalnymi, małymi i wielkimi literami oraz liczbami,
- unikaj haseł złożonych z dat urodzin lub imienia członka rodziny,
- dla każdej aplikacji twórz inne hasło (w zarządzaniu i zapamiętaniu mogą pomóc Ci specjalne aplikacje/sejfy jak np. Keeper),
- zmieniaj hasła regularnie – np. raz na trzy miesiące!
W duecie zawsze lepiej
Hasło najlepiej funkcjonuje w towarzystwie uwierzytelniania dwuskładnikowego. Oznacza to, że po wpisaniu poprawnego loginu i hasła aplikacja lub strona poproszą Cię o dodatkową weryfikację. Metod jest kilka i można uwierzytelnić się za pośrednictwem:
- rejestracji numeru telefonu, który następnie posłuży do wysyłania kodu potwierdzającego,
- klucza fizycznego, który działa zbliżeniowo dla smartfonów lub via port USB dla komputerów,
- aplikacji do potwierdzania – np. Google Authenticator.
Spośród trzech opcji pierwsza i ostatnia są zwyczajowo darmowe, natomiast wybierając opcję z fizycznym kluczem zabezpieczającym, musisz nastawić się na wydatek około 200 złotych. Niby niemało, lecz jest to zdecydowanie NAJLEPSZA metoda zabezpieczenia dostępu do Twoich skarbów 🪙. Jeżeli jednak to dla Ciebie zbyt dużo, wówczas każda zweryfikowana aplikacja do zabezpieczenia telefonu będzie ok – jak to mówią Vikingowie – lepszy śledź w siatce, niż wieloryb w wodzie.
Higiena korzystania z internetu
Zasady bezpiecznego korzystania z internetu, których musisz przestrzegać, by nie paść ofiarą nikczemników czyhających na nasze skrzętnie przechowywane w telefonie skarby.
Po pierwsze, nie korzystaj z nieznanych i niezweryfikowanych publicznych sieci wi-fi. To otwarte bramy do Twojego smartfona i wrażliwych zasobów. Wi-fi bywa kuszące, bo nie zjada nam limitów przewidzianych w ofertach abonamentowych czy internetu na kartę. O tym warto zatem pomyśleć już na etapie wyboru konkretnej oferty, która będzie na tyle atrakcyjna, by dostępne pakiety w żaden sposób nas nie ograniczały.
Po drugie, pobieraj aplikacje i dokumenty tylko z zaufanych źródeł, jak np. Google Play. Pamiętaj jednak, że nawet te miejsca nie są hermetyczne i programy tam udostępnione wcale nie muszą być wolne od złośliwego oprogramowania. Minimalizujesz ryzyko, korzystając z pewnych źródeł, ale nie wykluczasz go całkowicie. Pamiętaj również, by nie klikać w podejrzane linki: zarówno z e-maila, jak i wysyłane SMS-em. Szczególnie te drugie potrafią do złudzenia przypominać wiarygodne wiadomości, np. od kurierów, z banków czy od operatorów sieci energetycznych.
Warto pamiętać o regularnej aktualizacji systemów i aplikacji, ponieważ niejednokrotnie okazywało się, że apki czy systemy operacyjne posiadały luki w kodzie, które umożliwiały przenikanie złośliwego oprogramowania do telefonu hosta. Takie przypadki są monitorowane i aktualizacje często zawierają w sobie łaty do zabezpieczenia telefonu.
Złośliwe oprogramowanie – jak znaleźć?
Ochrona urządzenia przed szpiegowaniem to jedno, ale jak sprawdzić, czy ktoś ma dostęp do mojego telefonu lub aparat jest na podsłuchu 🤔? Najlepszym sposobem jest zainstalowanie programu antywirusowego, który zidentyfikuje i usunie potencjalnie oprogramowanie odpowiedzialne za szpiegowanie lub podsłuch. Uznanymi aplikacjami antywirusowymi są programy Avast, Kaspersky lub Norton. Większość dostawców wypuściła już wersje dla smartfonów, więc nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego rozwiązania.
Co może być symptomem włamania?
- Spowolnienie działania telefonu lub przegrzewanie się.
- Niewytłumaczalne wylogowania z aplikacji lub resetowanie się smartfona.
- Wysyłanie wiadomości do znajomych, o których nie miałeś pojęcia (nim zaczniesz panikować, zweryfikuj, czy nie byłeś akurat na grubej imprezie).
- Działanie aplikacji w tle, która wcale tego nie potrzebuje – w tym przypadku warto usuwać aplikacje, których już nie używamy.
I to tyle – niby proste, niby oczywiste, że aż dziwne, że większość się nie stosuje do powyższych rad. Jak widzisz, niewiele brakuje, by cieszyć się bezpieczeństwem przy korzystaniu ze smartfona, który – chcąc nie chcąc – jest coraz ważniejszym elementem życia każdego Vikinga.