Gdy robią zakupy albo zamawiają usługi, to na pierwszy rzut oka wyglądają zwyczajnie. Pierwiastka boskości nabierają wtedy, gdy przychodzi pora uregulowania rachunku. Po usłyszeniu należnej kwoty odpowiadają dostojnie: „Zapłacę telefonem”. Bądźmy szczerzy, w takiej sytuacji nie da się być bardziej cool. Jeśli chcesz być jak oni, wskażemy Ci drogę, jak płacić telefonem zbliżeniowo.
Dlaczego warto przesiąść się na płatności telefonem? Poznaj najważniejszy argument
Kojarzysz kuriozalne reklamy z telezakupów, w których ludzie wiodą czarno-białe życie i zawalają najprostsze czynności, takie jak posmarowanie chleba? Jakaś demoniczna siła sprawia, że dwudziesta z rzędu kanapka pokryta jest grudkami masła. Sytuacja całkowicie się zmienia, gdy pojawia się ON, przyrząd do smarowania. Wygląda tak fantazyjnie, że nie spłodziłaby go nawet rozedrgana wyobraźnia Lokiego 😱. Szarobura rzeczywistość nabiera kolorów, problem się rozwiązuje, wszyscy uśmiechają się od ucha do ucha i pałaszują kromala z dżemem lub szyneczką. Wszystko, co dobre, mają dzięki wygodnemu narzędziu!
Czy tak samo jest z płaceniem telefonem? Czy chodzi wyłącznie o wygodę, bo zapłacisz smartfonem szybciej niż kawałkiem plastiku wydobywanym z czeluści torby czy kieszeni? Umówmy się – płatność telefonem co prawda poprawi Twój komfort, ale nie jest to game changer, jak powiedzieliby Anglosasi.
Największa siła tej technologii tkwi bowiem w zupełnie innym miejscu. Chodzi o bezpieczeństwo. Okazuje się, że płatności mobilne są jedną z najlepiej chronionych form transakcji bezgotówkowych. Pod tym względem przewyższają również regulowanie należności kartą. Wynika to z tego, że płacąc telefonem, zyskujesz dodatkowy poziom szyfrowania związany z transmisją danych w Twoim urządzeniu. Oprócz tego możesz dodać autoryzację opartą na systemie rozpoznawania twarzy albo skanowania odcisku palca. Poza tym możemy chyba zaryzykować stwierdzenie, że prędzej gdzieś przepadnie portfel, niźli zawieruszy się smartfon, który właściwie zrósł się był z naszą dłonią 🙃.
Płatność telefonem – jak to działa?
Za płatności mobilne odpowiada NFC w telefonie. Pod tym enigmatycznym skrótem kryje się termin Near Field Communication. Ta technologia wykorzystuje fale radiowe do przekazywania danych na bliską odległość. Transferowane zasoby są niewielkie, acz wystarczające do takich czynności jak parowanie z innym sprzętem, otwarcie zamka, elektronicznego biletu w komunikacji publicznej czy też transakcje mobilne, na których się tu skupiamy.
W praktyce cały proces płatności przebiega następująco:
- Włączasz usługę w telefonie.
- Autoryzujesz płatność twarzą, odcinkiem palca albo hasłem.
- Przykładasz telefon do terminala.
- I to wszystko!
Co ciekawe, ani internet mobilny, ani połączenie przez Wi-Fi nie są potrzebne do zrealizowania transakcji. Płacenie komórką pozostaje możliwe nawet w trybie offline.
Zanim jednak zaczniesz się w pełni cieszyć dobrodziejstwami transakcji mobilnych, musisz przejść przez konfigurację 🪛. Nie ma jednak powodów do obaw, bo cały proces nie powinien przysporzyć Ci trudności, tym bardziej z naszym poradnikiem. Zobacz, co zrobić, żeby płacić telefonem.
Jak płacić zbliżeniowo telefonem z Androidem?
Jeśli należysz do klanu „Zielonego Robota”, postępuj wedle poniższej instrukcji:
- Otwórz aplikację Portfel Google.
- Rozwiń ustawienia swojego profilu, klikając odnośnik w prawym górnym rogu ekranu.
- Przejdź do sekcji „Konfiguracja funkcji płatności zbliżeniowej”.
- Aktywuj opcję NFC i wyznacz Google Pay na domyślną aplikację płatniczą.
- W głównym oknie Portfela Google kliknij na dolę ikonę „+”.
- Wybierz „Karta płatnicza”.
- Stuknij pozycję „Nowa karta kredytowa lub debetowa”.
- Wprowadź dane ręcznie lub dodaj zdjęcie.
- Zatwierdź wymagane zgody pojawiające się w dalszej części procedury.
Gdy przychodzi pora płatności, wystarczy tylko wybudzić i odblokować telefon, a następnie przyłożyć go do terminala. Warto pamiętać, że usługa wymaga włączonej blokady ekranu. Odgrywa ona rolę niezbędnego zabezpieczenia.
Jak można płacić telefonem Apple?
A jak mają to zrobić „ajfoniarze”? Jeśli pływasz pod banderą „Nadgryzionego Jabłka”, skonfigurujesz płatności mobilne w następujący sposób:
- Otwórz aplikację Portfel.
- Naciśnij ikonę „+” w prawym górnym rogu.
- Stuknij pozycję „Karta debetowa lub kredytowa”.
- Wybierz swój bank lub alternatywnego usługodawcę usług płatniczych.
- Zrób zdjęcia karty albo wpisz dane ręcznie.
- Postępuj wedle instrukcji, aby autoryzować wprowadzone dane.
Gdy chcesz zapłacić, musisz wywołać usługę. Najszybciej zrobisz to skrótem klawiszowym. Jeśli masz model iPhone obsługujący Face ID, dwukrotnie naciśnij przycisk boczny. W przypadku wersji wyposażonych w Touch ID należy dwa razy nacisnąć przycisk „Początek”.
Jak widzisz, płacenie telefonem jest proste jak drut, a do tego superbezpieczne, więc jeśli jeszcze, Drogi Vikingu, nie zawinąłeś do portu „zbliżeniowo smartfonem”, czem prędzej przestudiuj powyższe wytyczne i zdobywaj kolejne rejony 🪓.