Prawdziwy Viking klęka tylko przed wszechmocnym. Dlatego nie w smak mu padanie na kolana, by podłączyć ładowarkę do gniazdka elektrycznego. Na szczęście wiatry zmian przywiały superrowiązanie, dzięki któremu można pożegnać z kretesem plątaninę kabli i zameldować się w 2025 roku. Jeśli blisko Ci, drogi Vikingu, do nowoczesnych rozwiązań, takich jak np. eSIM, dowiedz się, jak ładować telefon indukcyjnie.
Jak działa ładowanie indukcyjne?
Ta technologia pozwala na ładowanie telefonu bez potrzeby stosowania klasycznej ładowarki z kablem. Cały proces zachodzi dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Głównymi elementami systemu ładowania są dwie cewki. Jedna znajduje się w podstawce (którą oczywiście trzeba podłączyć do gniazdka, ale wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce i zrobić to tylko raz 😉), a druga w smartfonie. Po położeniu urządzenia w wyznaczonym miejscu cewka w ładowarce zaczyna generować pole magnetyczne. To z kolei przenika przez obudowę i indukuje napięcie w cewce umieszczonej wewnątrz telefonu. W ten sposób zachodzi przepływ prądu.
Czy ładowanie indukcyjne jest bezpieczne?
Z prądem, jak wie każdy Viking, nie ma żartów. A jak jest z indukcją? Ładowanie tego rodzaju generuje pole elektromagnetyczne. Uzasadnione są zatem pytania o wpływ takiej technologii na zdrowie. Okazuje się jednak, że poziom emisji wytwarzanych fal jest niski i ograniczony do bardzo niewielkiej przestrzeni wokół sprzętu. Wystarczy zatem zachować dystans przynajmniej kilku centymetrów, aby mieć absolutną pewność, że cała operacja w żaden sposób nie rezonuje z Twoim działem. Obecnie nie ma też przekonujących dowodów naukowych świadczących o negatywnym wpływie certyfikowanych ładowarek indukcyjnych na zdrowie.
Wiele osób obawia się również, że ładowarka indukcyjna może w jakiś sposób uszkodzić telefon. Nie należy jednak martwić się na zapas. Nawet jeśli smartfon odrobinę się nagrzeje w wyniku ładowania, oprogramowanie cały czas sprawuje pieczę nad przebiegiem całego procesu. Jeśli temperatura osiągnie alarmujący poziom, urządzenie po prostu zatrzyma dalszy przebieg ładowania, aby zapobiec awarii.
W kontekście bezpieczeństwa pozostaje jeszcze pytanie, czy ładowanie indukcyjne niszczy baterię. Warto zacząć od przypomnienia, że każdy miecz się kiedyś wyszczerbi, a topór stępi 🤷♂️. Per analogiam – stopniowe zużywanie się baterii stanowi naturalny i nieunikniony proces dotyczący każdego sprzętu elektronicznego. Ładowanie indukcyjne nie jest w tej materii bardziej obciążające niż ładowanie przy pomocy klasycznych akcesoriów. Oszczędzanie baterii poprzez ekonomiczne używanie sprzętu może spowolnić starzenie się ogniwa, ale nie zatrzyma postępów.
Ładowanie indukcyjne nie jest zalecane jedynie, gdy ogniwo jest już skrajnie wysłużone i wymaga wymiany. Użytkownicy iPhone’a mogą spostrzec ten moment, gdy po wejściu w informacje o kondycji baterii wyświetla się status „Serwis”.
Jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne?
Każdy Viking wie, jak zdobywa się doświadczenie. Czynem, bo jakże inaczej 💪! Najłatwiej będzie, jeśli masz akurat w pobliżu jakąś ładowarkę indukcyjną, np. w sklepie ze sprzętem elektronicznym. W takich okolicznościach wystarczy tylko położyć swoje urządzenie na podstawce. Gdy zobaczysz, że rozpoczął się proces ładowania, potraktuj to jako twierdzącą odpowiedź.
Jeżeli jednak nie masz możliwości przetestowania swojego urządzenia w praktyce, warto wejść na oficjalną stronę producenta smartfona. Wszystkie przodujące marki prowadzą obszerną i wyczerpującą dokumentację dotyczącą rozmaitych kwestii technicznych. Z całą pewnością znajdziesz tam listę urządzeń wyposażonych w komponenty pozwalające na ładowanie indukcyjne.
Skoro wiesz już, czy Twój telefon obsługuje opisywaną technologię, pora skupić się na samej ładowarce. Warto upewnić się, że nie stanowi ona zagrożenia dla smartfona. W tym celu poświęć odrobinę czasu na selekcję, zanim zdecydujesz się na ostateczny zakup. Produkt powinien być certyfikowany i pochodzić od sprawdzonej marki. Nie daj się skusić na tanie zamienniki, gdyż mogą one doprowadzić do awarii urządzenia.
Jak włączyć ładowanie indukcyjne?
Jeśli Twój telefon jest kompatybilny z technologią ładowania indukcyjnego, nie trzeba przeprowadzać żadnej skomplikowanej konfiguracji. Nawet przy domyślnych ustawieniach smartfona wszystko powinno działać jak należy po położeniu smartfona na podkładce. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, aby cały proces przebiegał bez zakłóceń.
- Podkładka od ładowarki powinna znajdować się na płaskiej powierzchni.
- Zawsze odkładaj smartfona na podkładkę z wyświetlaczem skierowanym do góry.
- Postaraj się położyć telefon na samym środku podkładki, a nie przy krawędziach.
- Ładowanie może być zakłócone przez etui. Jeśli telefon nie reaguje na ładowarkę, zdejmij akcesoria ochronne i podejmij kolejną próbę.
- Ładowanie indukcyjne jest wygodniejsze, ale zazwyczaj trwa dłużej niż tradycyjne. Klasyczne ładowarki często miewają większą moc, pozwalającą na szybsze przeprowadzenie całej operacji.
- Miej na uwadze, że wibrujący telefon może się przesunąć i stracić kontakt z ładowarką. Po nieodebranym połączeniu albo otrzymaniu wiadomości rzuć okiem 👀, czy ładowanie nie zostało zakłócone.
- Niektóre modele smartfonów wyświetlają dodatkowe powiadomienie przy pierwszym użyciu ładowarki indukcyjnej. Informacja dotyczy ilości zużywanej energii. Wystarczy jednak potwierdzić zgodę, a Twoje ustawienia zostaną zapamiętane.
I jak, drogi Vikingu, wieczny poszukiwaczu? Czy spodobały Ci się nowe rejony technologicznych możliwości? Mamy pewność, że tego lądu, raz zdobytego, nie będziesz chciał opuścić!