Każdy dzień to rejs w nieznane. I bardzo dobrze, bo za horyzontem czekają nowe terytoria do odkrycia. Prawdziwego sztormu może uda Ci się uniknąć (trzymamy kciuki!), ale choćby drobnego kołysania łajbą na pewno nie – that’s life. Kończąc tę marynistyczną metaforę; wszyscy miewamy gorsze momenty. Jednak dzięki lepszemu zrozumieniu siebie możemy dać im odpór i nie dać się kryzysom i depresji. Zobacz, jak działa psychoedukacja.
Walka z depresją i stereotypami, ale w wykonaniu operatora? Co?! No ahoj, jesteśmy operatorem komórkowym, ale społecznościowym! W Mobile Vikings dbamy nie tylko o swoich, a tematy ważne społecznie są nam bliskie. Łamiemy schematy nie tylko w branży telko. Szalupy Ratunkowe to projekt, który funkcjonuje właśnie dzięki oddanej społeczności Vikingów.
Nie musisz być psychologiem, żeby zrozumieć, co siedzi w Twojej głowie. Wiedza i ciekawość oraz chęć wystarczą. Zobacz, co może zrobić dla Ciebie psychoedukacja – i to zanim do akcji wkroczy psychoterapeuta.
Jak działa psychoedukacja i czym właściwie jest?
Kiedyś zarezerwowana była tylko dla osób w terapii. Dziś – na całe szczęście – psychoedukacja jest dostępna dla każdego, kto chce mieć większą kontrolę nad tym, co się dzieje w jego głowie (i w sercu też). I teraz najważniejsze – mimo mądrze brzmiącej nazwy psychoedukacja to nie jakiś tam nudny zbiór mądrości czy inny podręcznik. To praktyczna wiedza, dzięki której:
- rozpoznasz, kiedy coś jest nie tak;
- dowiesz się, kiedy, jak i gdzie szukać pomocy – i to bez wstydu i strachu;
- będziesz mieć pod ręką sprawdzone sposoby na stres, napięcie, lęk czy złość;
- zrozumiesz, skąd biorą się fobie, wypalenie, depresja czy zespół stresu pourazowego (PTSD);
- nauczysz się mówić o swoich emocjach (otwarcie i bez napinki).
Psychoedukacja – a dla kogo to w ogóle jest?
Jednym zdaniem? Dla każdego, kto żyje, myśli, czuje i czasami nie ogarnia. Możemy oczywiście dla porządku w papierach wyszczególnić kilka grup:
- Dzieci i młodzież – żeby wiedzieć, jak się odnaleźć w relacjach i emocjach.
- Rodzice, nauczyciele, opiekunowie – żeby lepiej wspierać dzieciaki.
- Dorośli – żeby ogarniać życie, zanim ono ogarnie nas.
Jak działa psychoedukacja i czego się dzięki niej dowiesz?
Psychoedukacja to Twoja mentalna zbroja. Nie czekaj, aż dopadnie Cię kryzys – lepiej być przygotowanym. I nie, nie chodzi o to, żeby nie mieć problemów. Chodzi o to, żeby wiedzieć, co z nimi zrobić, kiedy te już się pojawią. Pamiętaj, że:
- Depresja to nie tylko smutek, przygnębienie czy chwilowa chandra. Ma też płaszczyznę biologiczną i o tym musisz wiedzieć. Czasem niezbędna może okazać się farmakoterapia.
- Zaburzenia potrafią się nieźle maskować. Mogą objawiać się rozdrażnieniem, agresją i wybuchami gniewu, ale nie tylko.
- Wypalenie zawodowe może być problemem nas wszystkich. Aż 70% dorosłych Polaków uważa, że jest zagrożonych wypaleniem zawodowym.
Warto mieć tego świadomość. Wracając do metafory z początku tego artykułu, psychoedukacja da Ci narzędzia, by trzymać właściwy kurs na spokojnych wodach, siłę, by mocno chwycić ster w czasie sztormu i wiedzę, że niebezpieczne fale z czasem miną, dając przestrzeń do spokojnego samorozwoju i bezpiecznego dotarcia do celu.
Staraj się więc regularnie poszerzać swoją wiedzę, myśl o swoich emocjach i wypowiadaj je na głos, a rozpoznając u siebie lub bliskich najmniejsze nawet kryzysy, zawsze reaguj. I nie bój się prosić o pomoc.
Ten artykuł powstał we współpracy z Fundacją Nie Widać Po Mnie, która jest Partnerem Mobile Vikings w 12. edycji Szalup Ratunkowych. Dlaczego operator komórkowy postanowił walczyć z depresją, dowiesz się ze strony SzalupyRatunkowe.pl/Zrzuc-ciezar.
Sprawdź też:
- Stereotypowe myślenie o depresji – walcz z nim
- Maski depresji – jak je rozpoznać
- Nie każdy kryzys to zaburzenie
- Gdzie szukać pomocy?
Artykuł sprawdzony pod kątem merytorycznym przez ekspertów Fundacji Nie Widać Po Mnie.