Depresja i schizofrenia – to dla wielu tematy nadal trudne, a często niezrozumiałe i obrosłe mitami. Jednak dla milionów osób to… codzienność. Według badań 85% z nas uważa, że zaburzenia psychiczne są realne, a nie są wymysłem czy wymówką. To naprawdę dobra wiadomość. Mamy jednak z myśleniem o chorobach mózgu wiele do zrobienia. Stereotypowe myślenie o depresji? Walcz z nim!
Walka z depresją i stereotypami, ale w wykonaniu operatora? Co?! No ahoj, jesteśmy operatorem komórkowym, ale społecznościowym! W Mobile Vikings dbamy nie tylko o swoich, a tematy ważne społecznie są nam bliskie. Łamiemy schematy nie tylko w branży telko. Szalupy Ratunkowe to projekt, który funkcjonuje właśnie dzięki oddanej społeczności Vikingów.
W Polsce na depresję choruje około 1,2 miliona osób, a ze schizofrenią mierzy się niemal 385 tysięcy. Mimo tak dużej skali osoby z chorobami układu nerwowego wciąż borykają się z niezrozumieniem, lękiem i wykluczeniem.
Zaburzenia psychiczne i choroby neurologiczne to nie wyrok, ale – w społecznym odbiorze – często tak są traktowane. Osoby, które się z nimi mierzą, doświadczają nie tylko objawów samej choroby. Doświadczają też ostracyzmu, wykluczenia i milczącego dystansu ze strony innych.
Stygmatyzacja takich osób niesie za sobą konkretne konsekwencje:
- izolację społeczną,
- trudności w relacjach zawodowych i prywatnych,
- pogorszenie stanu zdrowia,
- niższą skuteczność leczenia,
- nawroty choroby
- i przede wszystkim – utratę poczucia własnej wartości.
Według badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Nie Widać Po Mnie aż 25% respondentów była świadkami dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi, a 4% doświadczyło jej osobiście. Z drugiej strony – na szczęście – 85% osób rozumie, że zaburzenia psychiczne są realne. 69% osób nie uważa ich za oznakę słabości, a 93% osób wie, że osoba z depresją potrzebuje wsparcia.
Wiedza społeczna o chorobach układu nerwowego w Polsce z każdym rokiem się zwiększa, wciąż jednak w dużej mierze opiera się na stereotypach.
Stereotypowe myślenie o depresji – walcz z nim
Stereotypowe myślenie o depresji tylko pogarsza sytuację osób z zaburzeniami. Skutkuje ich wykluczeniem, nawet izolacją, problemami w życiu zawodowym i prywatnym. To ostracyzm pozbawia ich przyjaciół, szans na rozwój i wykorzystanie potencjału. Samotność, niskie poczucie własnej wartości, brak chęci do życia – oto efekty.
To dlatego tak ważna jest z jednej strony psychoedukacja, a z drugiej prawdziwa empatia. Tylko odczarowując zaburzenia psychiczne i choroby neurologiczne, możemy doprowadzić do momentu, w którym osoby z zaburzeniami nie będą stygmatyzowane i dyskryminowane nie tylko przez najbliższych, ale też w miejscach publicznych czy nawet w relacjach z państwem i służbą zdrowia.
Jeśli ten artykuł miałby kończyć się apelem, brzmiałby tak: walcz ze stereotypami i bądź empatyczną osobą. Tak, to takie proste.
Ten artykuł powstał we współpracy z Fundacją Nie Widać Po Mnie, która jest Partnerem Mobile Vikings w 12. edycji Szalup Ratunkowych. Dlaczego operator komórkowy postanowił walczyć z depresją, dowiesz się ze strony SzalupyRatunkowe.pl/Zrzuc-ciezar.
Sprawdź też:
- Jak działa psychoedukacja?
- Maski depresji – jak je rozpoznać
- Nie każdy kryzys to zaburzenie
- Gdzie szukać pomocy?
Artykuł sprawdzony pod kątem merytorycznym przez ekspertów Fundacji Nie Widać Po Mnie.
Źródła:
- https://www.harmoniamentis.pl/wyprostujspojrzenie/
- Jacek Wciórka, EZOP II: leczenie psychiatryczne w opinii publicznej, https://ezop.edu.pl/wp-content/uploads/2021/12/EZOPII_Postawy.pdf (dostęp 24.05.2024)
- https://ezop.edu.pl/narodowy-program/badanie-ezop-ii-pandemia-zdrowotny-dramat-polakow-wedlug-najnowszych-danych/4845.html (dostęp 19.05.2024)
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/ochrona-zdrowia-psychicznego (dostęp 15.05.2024)
- https://www.zdrowie.gov.pl/portal/nz/index.html#/stronaGlowna/porp/porp/ezp-zdrowie-psychiczne (dostęp 15.05.2024)
- https://pacjent.gov.pl/poradnie/ambulatoryjna-opieka-specjalistyczna/neurologia/400-tysiecy-osob-choruje-na-padaczke (dostęp 15.05.2024)
- https://www.np.pl/pod/enti/pediatria/aktualnosci/badania/37884.coraz-wiecej-cierpi-dzieci-zmaga-sie-z-depresja-i-zaburzeniami-lekowymi (dostęp 19.05.2024)