Wyobraź sobie telefon bez dostępu do Internetu, bez możliwości wysłania wiadomości lub wykonania połączenia. Brzmi abstrakcyjnie? To właśnie karta SIM sprawia, że telefon może funkcjonować jak należy. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są rodzaje kart SIM w nowoczesnych aparatach.
Czym jest karta SIM?
Skrót SIM (Subscriber Identity Module) oznacza moduł identyfikacji abonenta. Mówiąc krótko, karta SIM jest jak paszport lub dowód osobisty, który w jednoznaczny sposób identyfikuje użytkownika telefonu komórkowego.
Sama karta SIM to po prostu moduł elektroniczny z wbudowanym mikroprocesorem oraz własną pamięcią. Pozwala ona zidentyfikować użytkownika za pomocą indywidualnego numeru IMSI przyporządkowanego do każdej karty. Poza tym posiada także indywidualny numer ICCID. Jeśli porównamy kartę SIM do dokumentów osobistych, numery IMSI i ICCD są jak numer PESEL i numer dowodu osobistego.
Czego można dowiedzieć się dzięki karcie SIM?
- który operator wydał kartę SIM,
- jaki jest numer telefonu abonenta,
- kto jest właścicielem karty.
Poza tym na każdej karcie SIM można zapisywać informacje o kontaktach oraz część wiadomości SMS.
Rodzaje kart SIM – od kart kredytowych do milimetrowych rozwiązań
Technologie rozwijają się niezwykle szybko. Świat dąży do tworzenia rzeczy największych, najszybszych i najskuteczniejszych. Nie inaczej jest z kartami SIM – no, może poza rozmiarami. Tutaj następuje sukcesywne zmniejszanie ich wymiarów. Wszystko po to, aby zapewnić użytkownikom jak największą wygodę.
Pierwsze karty SIM
Nieprzypadkowo pierwsze telefony komórkowe były tak duże. Wymiary kart SIM w latach 90. wynosiły aż 8,5 x 5,4 cm! Umożliwiały one wysyłanie wiadomości tekstowych oraz wykonywanie połączeń. Ciekawostką jest to, że niektóre starsze samochody (przykładowo marki BMW klasy premium) posiadały telefony z miejscem na kartę SIM w tych rozmiarach!
Karty mini SIM
Zostały wprowadzone na rynek w 1996 roku. Były zdecydowanie mniejsze niż te z poprzedniej generacji. Wymiary karty mini SIM to 25 mm długości i 15 mm szerokości – dzięki nim telefony stały się znacznie lżejsze. Wykorzystywano je przez około 10 lat. W czasach technologii mini SIM powstawały pierwsze telefony z kolorowymi ekranami i aparatami.
Karty micro SIM
Wprowadzone w roku 2003, potrzebowały aż 7 lat, zanim stały się standardem. Pomogła im w tym dopiero premiera iPhone’a 4, która spowodowała swoisty „boom” na karty tego typu. Producenci zostali niejako zmuszeni przez Apple do zaimplementowania tej technologii we wszystkich innych telefonach. Układ micro SIM zminimalizował też ilość plastiku wokół układu mikroprocesorowego.
Wymiary karty micro SIM? Znowu mniejsze! Taka karta miała 15 mm długości i 12 mm szerokości. Szczyt popularności kart micro SIM to czas, w którym normą stało się oglądanie poradników na YouTube o tym, jak przyciąć kartę mini SIM do rozmiarów ówczesnej generacji.
Karty nano SIM
Format nano zadebiutował w 2012 roku. Karty tego typu niemal całkowicie wyeliminowały plastik. Zostały zmniejszone praktycznie do rozmiarów samego mikroprocesora. Miały długość 12,7 mm i szerokość zaledwie 8,8 mm. Pierwszy raz w historii zmniejszono również grubość kart – z 0,76 mm na 0,67 mm.
Pionierem nowego standardu po raz kolejny było Apple ze swoim najnowszym iPhonem 5. W kartach nano SIM przyspieszono też prędkość zapisu danych.
eSIM – karta bez wymiarów
To najnowsze rozwiązanie dostępne na rynku, w Polsce nazywane wbudowaną kartą SIM. Jest to po prostu cyfrowa karta, która zapisana jest na wbudowanym w telefon telefon mikrochipie.
Karta eSIM umożliwia lepsze zabezpieczenie telefonu. Przykładowo, w przypadku kradzieży łatwiej można zidentyfikować lokalizację urządzenia. Co więcej, taka karta poprawia komfort użytkowania telefonu. Wkładanie, wyjmowanie i pilnowanie fizycznej karty nie będzie problemem, kiedy karty eSIM na dobre wejdą w obieg.
Jaka przyszłość czeka karty SIM?
Obserwując trendy i ciągłe zmniejszanie rozmiarów kart SIM, możemy oczekiwać, że wkrótce fizyczne wersje po prostu znikną. Karty eSIM są pierwszym krokiem w tym kierunku. Być może już niedługo plastikowe modele będziemy wspominać podczas „boomerskich” momentów nostalgii. Nic jednak nie wskazuje na to, aby same rozwiązanie, jakim jest karta (lub w dzisiejszym świecie e-karta,) nas opuściła. To jest i nadal będzie jednym z podstawowych elementów wyposażenia telefonu.
[…] 12,7 milimetra. Pomiędzy tymi modelami są jeszcze karty mini-SIM i micro-SIM (zobacz: rodzaje karty SIM). Razem z nimi zmieniały się rozmiary, kształty i możliwości technologiczne […]
[…] z plastiku kartę w odpowiednim rozmiarze (u nas wszystkie to tzw. 3w1 czyli mini, micro i nano) i zamontuj w telefonie. Pasuje tylko w jedną stronę, nie da się tego […]