Jeszcze niedawno skrót LTE pojawiał się w niemal każdej ofercie na internet mobilny. Aktualnie w hasłach reklamowych coraz częściej przebija się sieć 5G (tak, jest jeszcze szybsza niż LTE). Jednak do jej obsługi potrzebujemy m.in. odpowiedni smartfon z 5G, a sam zasięg tej sieci nie obejmuje całego kraju. Wielu z nas nadal codziennie korzysta z sieci poprzedniej generacji. Zobacz, co ją wyróżnia i jak sprawdzić zasięg LTE.
Co to jest LTE? Dlaczego to must have dla każdego?
LTE, te trzy litery są skrótem od anglojęzycznego zwrotu Long Term Evolution. Jest to standard bezprzewodowego przesyłu danych, z którego korzysta sieć 4G (poprzednik sieci 5G). Oczywiście to prawda, że teraz na fali wznoszącej jest sieć 5G. Nowy i szybszy standard, ale do jego obsługi potrzebujemy albo odpowiedni smartfon z 5G, albo router mobilny 5G (tutaj czeka nas spory wydatek). Do tego dochodzi zasięg – nie każde miejsce w Polsce jest obecnie w zasięgu sieci 5G. Są to głównie duże miasta.
Sprawdź także: Internet mobilny na kartę w Mobile Vikings
Szybki dostęp do internetu, najlepiej mobilnie i bezprzewodowo – taka opcja interesuje wielu z nas. Jeśli Ciebie też, to internet mobilny w standardzie LTE jest totalnym must have. W sieci konsumujemy mnóstwo treści. Od zdjęć na Instagramie, przez TikToki, filmy na YouTube aż do filmów, seriali i muzyki w topowych serwisach streamingowych. Wszystko najczęściej chcemy oglądać lub słuchać w wysokiej rozdzielczości i jakości. Poza tym komunikujemy się ze światem – wiadomości, stories, zdjęcia, zatem do tego też potrzebujemy dobrego przesyłu danych. Na ten moment, na początku roku 2022 bycie w zasięgu LTE (najlepiej LTE Advanced czy LTE+) wystarczy do komfortowego korzystania z internetu mobilnego.
Jak sprawdzić zasięg LTE?
Jeśli mamy słaby zasięg LTE, to najczęściej smartfon samoistnie przełączy się na obsługę internetu w standardzie H+ (opcja poprzedniej generacji). Może się tak zdarzyć np., gdy podróżujemy pociągiem, a za oknami widać tylko lasy i pola. Najczęściej są to po prostu miejsca, w których nasz smartfon bardzo słabo odbiera sygnał z nadajnika. Czym skutkuje nagłe przełączenie z LTE na H+? Odczujemy to dość boleśnie – nagle tablica na Facebooku czy Instagramie zacznie się wolno ładować, a o oglądaniu filmów i seriali w 4K czy nawet Full HD możemy zapomnieć.
Zatem, jak sprawdzić zasięg LTE w naszym smartfonie? Opcji jest kilka. Pierwsza, bardzo popularna, to korzystanie z map zasięgu danego operatora. Jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Najczęściej znajdziemy informację, że 99% powierzchni kraju jest w zasięgu LTE i w sumie tyle. Kluczowa jest tutaj dokładna jakość sygnału.
Właśnie te dokładniejsze informacje uzyskamy, korzystając z apki RFBenchmark – jest dostępna zarówno na Androida, jak i iOS. Zobaczymy, czy na danym obszarze jest słaby zasięg LTE, czy wręcz przeciwnie – mamy dostęp do bardzo szybkiego internetu. Dostępne są też prędkości pomiarowe. Czasem mogą występować rozbieżności ze stanem faktycznym. Jeśli jesteśmy na miejscu, to warto zrobić speedtest. RFBenchmark ma swoją stronę www, kwestie sygnałowe sprawdzimy zatem na komputerach stacjonarnych i laptopach.
Jeśli RFBenchmark nam nie odpowiada, to alternatywą jest apka Network Cell Info Lite & WiFi. Jest to niestety opcja tylko na urządzenia z Androidem. Korzystając z niej, sprawdzimy jakość sygnału LTE i przybliżoną lokalizację nadajnika, z którym w danym momencie się łączymy. Warto wiedzieć, że obie apki są dostępne w języku polskim.
Oczywiście trzeba pamiętać, że otrzymane wyniki z aplikacji czy strony nie można brać w 100% za prawdę. Mogą występować błędy pomiarowe. Najdokładniejszy test zasięgu LTE to po prostu przekonać się o tym na własnym smartfonie w wybranym miejscu.
Jak wzmocnić sygnał LTE w telefonie?
Gdy mamy słaby zasięg LTE, to na rynku są wzmacniacze sygnału GSM, tzw. repeatery. Jednak ich samodzielny montaż nie jest legalny. Prawo do instalacji takich rozwiązań mają tylko operatorzy telekomunikacyjni. Jeśli będziemy korzystać z repeaterów GSM na własną rękę, to możemy otrzymać karę grzywny. W skrajnych przypadkach cała sprawa może skończyć się to nawet w sądzie.
Jeśli zaś w smartfonie z modułem LTE nie mamy dostępu do tej sieci, to warto upewnić się, czy w ustawieniach urządzenia mamy w ogóle włączoną tę opcję (najlepiej wybrać ustawienia automatyczne). Wtedy smartfon samodzielnie połączy się z siecią LTE, gdy tylko będzie w jej zasięgu. W ustawieniach powinniśmy wybrać także odpowiedniego operatora. Co jeśli wybór automatyczny nie jest zadowalający? Manualnie też wybierzemy obsługę sieci LTE i naszego operatora z dopiskiem LTE przy jego nazwie. To powinno rozwiązać problemy z odpowiednim połączeniem.