Bez smartfona dziś to jak bez ręki i nie jest to wcale metafora. Telefon jest z nami na dobre i na złe, w zdrowiu i chorobie. W domu, w pracy, w samotności i w towarzystwie. Z wielką mocą tych urządzeń wiąże się jednak wielka (żeby nie powiedzieć GIGA) odpowiedzialność, a każdy smartfon to obosieczny miecz. Skoro znalazłeś się na tej stronie, oznacza to, że jesteś tego faktu świadomy. Może nawet zauważyłeś, że telefon wpływa na Ciebie bardziej, niż byś tego chciał?
Jesteśmy Mobile Vikings, operator komórkowy – Twoje korzystanie z telefonu to więc woda na młyn naszej działalności. Ale jesteśmy też operatorem społecznościowym, dlatego dobro naszych użytkowników stawiamy na pierwszym miejsc. Czujemy, że odpowiedzialność za Twoje zdrowie i samopoczucie leży też po naszej stronie.
Polaków spędza z telefonem od 1 do 3 godzin dziennie. U 23% są to ponad 4 godziny!
Osób w trakcie pandemii wydłużyło czas korzystania z telefonu o min. 2 godziny każdego dnia.
10-latków korzysta już z własnego smartfona. Blisko połowa dzieci ciągle ma urządzenie przy sobie.
to nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego, powodujące symptomy natury psychologicznej charakterystyczne dla uzależnienia. Stanowi realny społeczny problem – zwłaszcza u młodych osób.
(Fear Of Missing Out, czyli lęk przed pominięciem) to syndrom objawiający się lękiem przed tym, że podczas “nieobecności” w sieci ominie nas coś ważnego.
(No-Mobile Phone Phobia) to z kolei lęk przed brakiem dostępu do telefonu komórkowego, jeden z objawów uzależnienia od telefonu.
Jeśli na poniższe pytania odpowiesz twierdząco – może to oznaczać, że telefon zaczyna niezdrowo wpływać na Twoją codzienność i samopoczucie. Może nie jest to już GIGA problem, ale coś jest na rzeczy.
1. Często zerkam na telefon bez wyraźnej potrzeby, np. by sprawdzić, czy ktoś do mnie napisał, nawet jeśli nie dostałem żadnego powiadomienia.
2. Sięgam po telefon, kiedy się nudzę.
3. Nie wyobrażam sobie dnia bez używania telefonu.
4. Kiedy nie mam telefonu przy sobie, czuję dyskomfort lub zdenerwowanie.
5. Jestem osobą, która zawsze jest dostępna – szybko odpowiadam na wiadomości, komentarze itd. Czuję wewnętrzną potrzebę, by odpowiedzieć jak najszybciej.
6. Staram się mieć telefon zawsze przy sobie również wtedy, kiedy kładę się spać i kiedy wstaję z łóżka.
7. Zdarza mi się niedosypiać przez korzystanie z telefonu komórkowego w nocy.
8. Zaniedbuję obowiązki szkolne/zawodowe, bo telefon pochłania zbyt wiele mojej uwagi.
9. Jeśli usłyszę dźwięk przychodzącej do mnie wiadomości, od razu instynktownie sięgam po telefon przerywając to, co właśnie robiłam.
10. Czuję dyskomfort, kiedy bateria w telefonie jest bliska rozładowania, szukam okazji do podładowania go.
11. Czuję się przeciążony informacjami medialnymi i byciem w ciągłym kontakcie z innymi.
Apple już jakiś czas temu wprowadziło kilka usprawnień mających na celu kontrolowanie czasu spędzanego na ich urządzeniach – wystarczy włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach. Aby to zrobić, należy:
1. Wejść w Ustawienia > Czas przed ekranem.
2. Wybrać „Włącz Czas przed ekranem.”
3. Przejść dalej.
4. Ustawić opcję „To mój [nazwa urządzenia]” lub „To [nazwa urządzenia] mojego dziecka”.
Po uruchomieniu śledzenia czasu przed ekranem dostaniesz od Apple szczegółowe statystyki mówiące o tym, ile czasu spędzasz przed ekranem, ile dociera do Ciebie powiadomień i ile razy wzięłaś telefon do ręki.
Tutaj znajdziesz pełną informację Apple o tej funkcjonalności.
W nowszych Androidach (9 i 10) znajdziesz opcję „Cyfrowej Równowagi” bezpośrednio od Google. Aby ją uruchomić należy wybrać:
Ustawienia->Cyfrowa równowaga
Znajdziesz tam informację o tym, ile korzystałaś z poszczególnych aplikacji w danym dniu, ile razy odblokowałeś komórkę, ile powiadomień do Ciebie dotarło. Po kliknięciu w kółeczko otworzą się statystyki z całego tygodnia. Możesz też ustawić liczniki czasu, które po przekroczeniu określonego limitu zablokują dostęp do aplikacji.
Szczegółowe informację na temat funkcji znajdziesz w pomocy Google.
Jeśli masz starszą wersję Androida, sprawdź czy Cyfrowa równowaga nie jest dla Ciebie dostępna w Google Play. Poza tym dostępne są także inne apki (niestety anglojęzyczne): m.in. Rescue Time, Moment i Quality Time.
Osobno możesz też monitorować swoją aktywność w aplikacjach takich jak Facebook, Instagram czy Youtube.
Pomóż nam zwrócić uwagę na problem i zrób coś dla siebie. Podejmij wyzwanie – każdego dnia przez tydzień odkładaj telefon na godzinę i zajmij się czymś, na co zwykle brakuje Ci czasu. Dawaj znać o swoich postępach na kanałach Social Media i taguj je #GIGAodpowiedzialność. Nominuj też znajomych, o których wiesz, że narzekają na zbyt krótką dobę, a zdarza im się wsiąknąć w długie minuty scrollowania!
60 minut = [co udało Ci się zrobić?] Nominuję [oznacz kogoś, komu brakuje czasu na zrobienie czegoś fajnego].
Biorę #GIGAodpowiedzialność za swój czas – odkładam telefon na godzinę i robię to, na co wcześniej brakowało mi doby. 📵 Myślisz, że problem nadużywania telefonu nie dotyczy Ciebie? To sprawdź: blog.mobilevikings.pl/gigaodpowiedzialnosc
Warsztaty ze specjalistami: psychologiem, psychoterapeutą i coachem Kazimierzem Ździebło oraz socjoterapeutką, trenerką i edukatorką Magdaleną Kot to okazja do podjęcia walki o odzyskanie swojego czasu.
TERMIN: 24 listopada 2020, godz. 17:00 – 20:00 (ONLINE)
ILOŚĆ MIEJSC: 100
W trakcie zajęć przyjrzymy się temu, jak korzystamy z telefonów i na ile nam to służy, a ile nam odbiera z życia, zdrowia, radości, rozwoju i przyjemności. Sprawdzimy, czy telefon jest naszym oknem na świat, czy raczej smyczą. A potem wypracujemy sposoby na to, by korzystać z telefonu z głową i satysfakcją. Skupimy się na własnych zasobach, takich jak siła woli czy uważność oraz zewnętrznych narzędziach sprzyjających konstruktywnemu zarządzaniu czasem spędzanym z telefonem w ręku.
Czujesz, że tego potrzebujesz? Zapisz się. Myślisz, że problem ten nie dotyczy Ciebie? Także się zapisz i przekonaj się na 100%.
Lub poprzez zewnętrzny formularz: