Chcesz mobilności? Znakomicie się składa. Vikingowie z niej słyną! Niektórzy rozwijali żagle w norweskich fiordach, by już dwa dni później hasać po szkockich łąkach! Nie znajdziesz zatem bardziej mobilnych wśród narodów świata. Ale, ale! Tak jak mobilny żeglarz potrzebował solidnej łodzi, tak internet mobilny potrzebuje solidnej bazy! Przyjrzyjmy się zatem, jak wybrać najlepszy router WiFi na kartę sim! No i grande pytanie: czy to opcja dobra dla Ciebie?
Router mobilny na kartę SIM — kiedy warto?
Światłowód. Ten tylko go ceni, kto go stracił 😢. Mało rzeczy ma potencjał, by zastąpić stabilne i turboszybkie połączenie oparte o technologię światłowodową. Problem polega jednak na tym, że światłowód wciąż jest niedostępny w wielu, nawet tych odpicowanych i “wycacanych” infrastrukturalnie, miejscach w kraju. Położenie światłowodu to bowiem dosyć droga impreza i wszystko odbywa się w myśl angielskiej maksymy step by step.
Panaceum na ten problem stanowi internet mobilny i router WiFi na kartę sim. Why? Otóż, by z niego korzystać, potrzebujesz tylko prądu. No i oczywiście karty SIM z wykupionym pakietem internetu.
I teraz uwaga – przerwa na reklamę. Internet na kartę bez umowy znajdziesz także u nas! Koniec reklamy.
Router mobilny na kartę SIM to również bardzo sensowna opcja dla osób, które wykorzystują internet nieregularnie. Przykłady?
- Praca zdalna – kiedy np. dużo podróżujemy po Polsce czy nawet Europie i chcemy być internetowo niezależni, gdy przesiadujemy niekoniecznie w dobrze skomunikowanych internetowo hotelach.
- Wynajem mieszkań wakacyjnych, które mają wyższe obłożenie w sezonie, ale niższe lub żadne poza nim.
- Wykorzystujesz internet zwyczajowo do pracy biurowej i nie zużywasz go wiele, ale od czasu do czasu wpadasz w wir wielosezonowych seriali poleconych przez znajomego, który się od Ciebie nie odklei, póki nie obejrzysz tego czwartego odcinka piątego sezonu, bo jest taki niesamowity! Przyda się wtedy internet mobilny bez zobowiązania.
Mobilny router WiFi na kartę SIM — kluczowe zalety
Router przenośny na kartę sim, jak sama nazwa wskazuje, może z Tobą powędrować wszędzie, a żeby nadać temu trochę więcej sensu, to wszędzie, gdzie jest prąd 😉.
Oprócz tego router WiFi na kartę SIM zapewni ci dostęp do bardzo szybkiego i relatywnie stabilnego internetu w technologii 4G LTE. W zasadzie cały kraj jest już objęty zasięgiem tego typu. Ta technologia jest sprawdzona i problem z przepustowością może zaistnieć w zasadzie tylko wtedy, kiedy dana stacja przekaźnikowa jest mocno obciążona nadmiarowymi urządzeniami do obsługi. Z takim zjawiskiem możesz się spotkać np. podczas koncertów, gdzie każdy z 20 000 widzów chce akurat zadzwonić do mamy albo wysłać na msg fotkę znajomym.
Jeżeli Twój router i oferta internetu na kartę dają jednak dostęp do technologii 5G, to w zasadzie… będziesz żył jak król. A warto dodać, że w polskim powietrzu 5G zatacza coraz szersze kręgi!
Router WiFi jest również banalny do skonfigurowania. Wszystkie potrzebne informacje, by to uczynić, znajdują się na nalepce pod urządzeniem i panel obsługi zwyczajowo jest prosty jak taboret. W łatwy sposób zmienisz za jego pomocą hasło. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jak sprawdzić prędkość routera WiFi, to tam również niejednokrotnie uda ci się to zrobić. Jeżeli nie, to wówczas możesz posłużyć się narzędziami online.
Last but not least – router do internetu na kartę SIM pozwoli Ci na podłączenie do sieci większej liczby urządzeń niż standardowe wejście na kabel. Obsłuży zatem nie tylko komputery czy smartfony, ale i urządzenia takie jak lodówka czy oczyszczacz powietrza.
Router WiFi na kartę SIM — jak działa?
No banał mój drogi, banał! Wystarczy włożyć kartę SIM do odpowiedniego slota w routerze. Następnie podłączamy router do prądu, odpalamy maszynę przyciskiem on/off i voilà! Nie masz ni trunku, ni jadła, co słodsze są, nad prostotę użytkowania rzeczy, której nie do końca rozumiemy!
Na co zwrócić uwagę, wybierając router stacjonarny na kartę SIM?
Wybierając router przenośny na kartę SIM, warto pamiętać o kilku kluczowych parametrach, które pozwolą nam bez skrępowania korzystać z tegoż narzędzia!
Po pierwsze, nieco wyżej wspominaliśmy o możliwości podłączenia kilku urządzeń pod router mobilny. Niektóre modele mają jednak ograniczenia w tej kwestii, więc warto dopytać każdorazowo o ten temat lub doczytać opis z parametrami.
Po drugie, superważną sprawą jest antena. Znaczna część routerów ma je wbudowane, natomiast część oferuje anteny zewnętrzne, które mogą wspierać pracę routera i jakość połączenia, szczególnie w większych pomieszczeniach.
Trzecia sprawa to zabezpieczenie, a to coraz ważniejsze kryterium doboru sprzętów. Bezpieczeństwo szyfrowania na poziomie WPA2 to już standard, ale warto rozejrzeć się za urządzeniami obsługującymi kolejną ewolucję, czyli WPA3.
Po czwarte, wybierając router, upewnij się, że obsługuje już standard 5G. To aktualnie najszybszy możliwy internet mobilny w Polsce i można go spotkać w powietrzu coraz częściej. Oferuje on bardzo szybkie i stabilne łączenie. Nie ma też obaw o to, co się stanie, jeśli nie jesteśmy w zasięgu 5G. Wówczas taki router obsłuży połączenia w technologii 4G LTE.
Superpożyteczna sprawa to router LTE z agregacją pasm. W dużym skrócie – standard LTE działa na kilku częstotliwościach, z których zwyczajowo router wybiera tylko jedną. Sprzęt z opcją agregacji pasm pozwala na łączenie dwóch lub nawet większej ilość częstotliwości pracy w jeden spójny kanał łączności, co znacząco polepsza przepustowość połączenia internetowego.
I tyle – zaopatrzony w wiedzę, ruszaj na zakupy 🚶!