Tajemniczy akronim MVNO pojawia się często przy artykułach dotyczących telekomunikacji. Czy pod tymi czterema literami może kryć się coś groźnego 🕵️♂️? Absolutnie nie! To określenie jednego z typów operatorów komórkowych. Zobacz, na czym polega wirtualność operatora i czy można na niej skorzystać?
Kim jest MNO i MVNO?
Świat technologii kocha angielskie terminy a jeśli jest ich wiele to uwielbia tworzyć z nich akronimy. Całkowicie podobnie jest i w tym wypadku i żeby przejść dalej najpierw wyjaśnijmy sobie pojęcia podstawowe. MNO czyli mobile network operator to nic innego jak operator sieci komórkowej, tajemnicza literka “v” pojawiająca się w skrócie MVNO oznacza dodatek w postaci virtual. Czyli MVNO to nic innego, jak wirtualny operator sieci komórkowej.
Wirtualny operator sieci komórkowej, czyli jaki? Nieprawdziwy?
Prawdziwy, a jakże! Wirtualność w tym wypadku nie ma nic wspólnego ze sztucznością.
Brzmi skomplikowanie? Może omówimy to na naszym przykładzie.
Dla Mobile Vikings partnerem technicznym jest P4, czyli operator sieci PLAY. Jako MVNO mamy z P4 umowę o współpracy w zakresie hurtowego dostępu do sieci PLAY. Można więc powiedzieć, że kupujemy od P4 hurtowo dostęp do ich sieci a potem ten dostęp przekazujemy Vikingom, którzy chcą płynąć pod naszą banderą. Podsumowując, w obszarze związanym z siecią, łączeniem z innymi jej użytkownikami polegamy na P4. We wszystkich innych jesteśmy od PLAY całkowicie niezależni.
Korzyści modelu MVNO
Operator wirtualny z racji sposobu działania jest zazwyczaj o wiele mniejszy od swojego większego brata. Co więcej na sieci jednego MNO może działać koło siebie wielu różnych MVNO, którzy kierują swoją ofertę do różnych odbiorców.
I tak mogą być firmy, które specjalizują się w ofertach skierowanych do:
- do cyfrowo wykluczonych,
- cyfrowych tubylców,
- do firm zajmujących się internetem rzeczy,
- wielu, wielu innych – w zależności od tego, do kogo MVNO chce dotrzeć i komu ułatwić życie.
Jedno jest pewne: model obsługi i konstrukcja produktów oferowanych na rynku, będzie w MVNO lepiej dopasowany do potrzeb grupy docelowej. Jest to możliwe dzięki mniejszej skali.
Mobile Vikings: po ludzku, bez zawracania głowy i na bogato
Mobile Vikings za cel stawia sobie dostarczanie prostej i uniwersalnie przydatnej oferty. A to wszystko połączone z jak najmniejszym zawracaniem głowy Vikingom. Właśnie dlatego u nas masz apkę, automatyzację i spore pakiety, które mają wystarczyć. 🔥
Z drugiej strony nie lubimy bezosobowego i masowego podejścia do relacji z klientem. Sami ich wcześniej doświadczyliśmy w innych miejscach. Dlatego robimy wszystko po swojemu, na luzie i fajnie. Dokładnie tak, jakbyśmy chcieli sami być traktowani. Nie ma tu miejsca na “panowanie” i okrągłe słówka. Nasz Help Desk jest na wyciągnięcie ręki. Każdy może powiedzieć “sprawdzam” i zobaczyć, jak wygląda to w praktyce.
No i deserek tej opowieści – polecenia. Chcemy być super i nie zawodzić. Chcemy, żeby Vikingowie byli zadowoleni. Wierzymy, że jak jesteśmy spoko to Vikingowie o nas powiedzą dobre słowo i polecają nas dalej. A jak my rośniemy to umiemy się odwdzięczyć, stąd jako jedyna sieć oferujemy opcję korzystania #zadarmo. Viking wie, że polecił coś dobrego, a jednocześnie do kieszeni wpadnie mu kilka PLNów.
Ograniczenia modelu MVNO
Bycie operatorem wirtualnym ma też pewne ograniczenia. Są one związane głównie z tym, jakie zaplecze techniczne oferuje operator infrastrukturalny. Nasz zasięg i częstotliwości to to samo, co oferuje P4. Patrząc na dokonania PLAY związane z budową nowych stacji bazowych, uważamy, że jest to dobry partner dla naszych Vikingów.
Poza tym nasze możliwości telko są również blisko związane z tym co ma u siebie P4. Na przykład nie będziemy mieli eSIM z wieloma urządzeniami szybciej niż PLAY, nie będziemy mieli pełnego 5G szybciej niż PLAY, nie będziemy mieli wsparcia dla VoLTE dla innych urządzeń niż PLAY. Takie życie.
Są oczywiście modele MVNO, w których operator wirtualny ma nieco więcej technologi telko. W Mobile Vikings staramy się ograniczać to do minimum. Dzięki temu możemy inwestować nasz czas i zasoby w rozwój tego, co dla nas najważniejsze, czyli relacji z Wami – Vikingami.
MVNO w Polsce i na świecie
Świat telco wygląda nieco inaczej w Polsce i w innych krajach. Każdy rynek ma swoją specyfikę, a użytkownicy są przyzwyczajeni do innych rozwiązań.
Sieci komórkowe w Polsce
Na naszym rynku działa sporo operatorów wirtualnych – głównie na zasobach sieciowych P4 oraz Polkomtela. Do tego sporo jest też B-brandów czyli marek należących do MNO, które nieco mniej lub bardziej udają, że są niezależne.
Czy ma to jakieś znaczenie dla Ciebie jako klienta? Ma o tyle, że możesz swoje dane powierzyć albo wielkiej firmie, albo małej. Taka, niemal kraftowa, firma potraktuje Cię jak człowieka, a nie kolejny numer w tabeli. PLAY nie wie o tym, kim są właściciele vikingowych numerów. I to nawet mimo obowiązku rejestracji numerów i starterów. Dane osobowe są u nas bezpieczne i, na Odyna, nie oddamy ich nikomu, kto nie będzie do tego prawnie umocowany.
Operatorzy komórkowi MVNO na świecie
Na świecie model MVNO jest nieco bardziej popularny niż w Polsce. Dla przykładu: w Wielkiej Brytani ponad 20% całego rynku telekomunikacyjnego kontrolowane jest przez operatorów wirtualnych. Czy to dobrze? Na pewno pokazuje to, że tamtejsi klienci dużo bardziej świadomie podchodzą do tego, kto jest ich dostawcą i jakie usługi są im potrzebne.
To już nie oczywisty wybór pójścia do jednej z dobrze marketingowo doinwestowanych sieci, by kupić kartę. To w pewnym sensie decyzja lifestylowa, która mówi o tym kim jesteś, co jest dla Ciebie ważne i jakimi wartościami się kierujesz.
W końcu operator to pośrednik między Tobą i całym światem. Warto wybrać coś, co się ceni i lubi, a nie po prostu to co jest na rynku najtańsze czy najbardziej pospolite. Zgadzasz się z tym? Jeśli tak: sprawdź, jak przenieść numer do Mobile Vikings.