W dobie wszechmocy smartfonów i ich wszędobylskości nie powinno być żadnym zdziwieniem, że jedną z funkcji stała się opcja płatności za ich pomocą. Poza podstawowymi pytaniami o bezpieczeństwo, pojawia się także kwestia tego, jak płacić telefonem. ☎️💸 W jaki sposób najlepiej skonfigurować do tego celu smartfona? Wszystkiego dowiecie się z przewodnika poniżej.
Zanim jednak wpadniecie w zakupowy szał – musimy przejść przez kilka niezbędnych pojęć związanych z płatnościami zbliżeniowymi. 🧐 Na pierwszy plan wysuwa się NFC (ang. Near Field Communication) – jest to jeden z atrybutów telefonu, który pozwala na połączenie z urządzeniami w bliskiej odległości (i niekoniecznie musi być to właśnie inny smartfon), a właśnie… terminal płatniczy. Stąd już prosta droga do konfiguracji płatności w poszczególnych smartfonach. Jak słusznie możecie wnioskować – do wyboru macie dwie drogi i rzecz jasna związane są one z oprogramowaniem Waszego telefonu. Proces dodawania i korzystania z płatności zbliżeniowych w obu przypadkach wygląda zasadniczo tak samo. Co będzie potrzebne do rozpoczęcia szturmu zakupowego przy pomocy smartfona? ⚔️📱
- Smartfon ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- Konto bankowe, a konkretnie przypisana do niego karta debetowa/kredytowa
- Instrukcja poniżej!
🤖 Android: jak płacić za pomocą Google Pay 🤖
Wasz smartfon obsługuje płatności NFC? Korzystacie z systemu Android? 🦾 Jeśli twierdząco odpowiedzieliście na powyższe pytania, to ścieżka wiedzie w kierunku Google Pay. Korzystanie z usługi jest całkowicie darmowe, a wygląda dokładnie tak:
- Sprawdzacie, czy korzystacie z w miarę aktualnej wersji systemu Android (Lollipop 5.0 lub nowszej)
- Pobieracie aplikację Google Pay ze sklepu Google Play.
- Podążacie za wskazówkami instrukcji aplikacji.
- Dodajecie preferowaną kartę debetową. Voila!
Więcej o tym, jak płacić Google Pay, jak i o samej usłudze, dowiecie się tutaj: https://pay.google.com/intl/pl_pl/about/
🍏 iOS: jak płacić za pomocą Apple Pay 🍏
Druga strona barykady dysponuje zasadniczo takimi samymi udogodnieniami, a konfiguracja przebiega niemal identycznie. Tutaj jedynym wymogiem jest posiadanie iPhone’a, który obsługuje Touch ID (a więc modele powyżej 5s). 👉👈 Proces wygląda następująco:
- Pobieracie/otwieracie aplikację Wallet na Waszym telefonie.
- Naturalnie postępujecie wedle wyznaczonych instrukcji.
- Dodajecie kartę (możecie przepisać numer ręcznie lub zeskanować za pomocą aparatu).
- Po pomyślnej weryfikacji banku (która powinna przebiec błyskawicznie) możecie cieszyć się płatnościami zbliżeniowymi.
Wszystkie niezbędne informacje znajdzicie także na dedykowanej stronie: https://www.apple.com/pl/apple-pay/
Jakie alternatywy? Jak płacić telefonem bez NFC? 💵
O ile powyższe metody stanowią “domyślne” metody płatności smartfonem, tak pozostaje jeszcze kilka zamienników, także w przypadku modeli, dla których standard NFC jest obcy. Tutaj puszczamy oko w kierunku rodzimego sposobu płatności, jakim jest BLIK. 🇵🇱 Jest to system płatności mobilnych, gdzie podczas transakcji generowany jest sześciocyfrowy kod, służący za metodę weryfikacji danej płatności. Zdecydowana większość banków posiada taką opcję u siebie, dlatego też to jedna z opcji/alternatyw, którą również możecie brać pod uwagę.
Czy coś nam umknęło? Z jakiej opcji Wy korzystacie najczęściej? Jak bardzo nie wyobrażacie już sobie życia bez płatności mobilnych? 💸 Dajcie znać!
[…] płatności bezdotykowej — tak zwane NFC w smartfonie (np. Aplikacje Google Pay czy Apple Pay), ułatwiają codzienne zakupy. Dzięki nim niewidzący użytkownik zapłaci szybko telefonem […]