Znani bohaterowie zawsze występują w parach. Czy to Flip i Flap w slapstickowych komediach, czy Kajko i Kokosz w komiksie. Download i upload też nie mogą bez siebie żyć. Grają jedne z głównych ról w internecie i mają kluczowy wpływ na Twój pakiet danych. Może więc pora poznać się bliżej, a nawet się z nimi zaprzyjaźnić? Nie powinno być z tym problemu.
Download – co to znaczy, upload – co to znaczy?
Na początek szybkie wyjaśnienie. Download jest określany jako prędkość pobierania danych z sieci. Chodzi zarówno o pobieranie ze stron WWW, FTP, jak i poczty elektronicznej. Dane albo są pobierane wówczas z serwera, albo przesyłane pomiędzy dwoma urządzeniami. Im proces downloadu będzie szybszy, tym czas transferu krótszy. Jego odwrotnością jest upload, czyli przesył danych za pomocą sieci z komputera do pamięci innego urządzenia, np. serwera czy chmury. Oba parametry mierzy się i podaje w tej samej jednostce, czyli megabitach na sekundę.
Jeśli w internecie oglądasz filmy na streamingach, korzystasz z serwisów społecznościowych, poczty e-mail i przeglądarek stron WWW, to absolutnie wystarczająca będzie prędkość pobierania 300 Mb/s, a wysyłania 20 Mb/s. Dzięki niej możesz swobodnie i komfortowo korzystać z dobrodziejstw sieci. Identyczne parametry dostaniesz w Mobile Vikings. Bo my, Vikingowie, korzystamy z nadajników sieci Play, a – krótko mówiąc – internet pięknie tu śmiga1. Maksymalna prędkość transferu danych w Play wynosi: download – 300 Mb/s, a upload – 20 Mb/s (prędkość pobierania danych jest traktowana priorytetowo). Możesz więc śmiało brać od nas pakiety internetu mobilnego, ile się da. Reszta to już nasza robota.
Jak zwiększyć prędkość pobierania i inne przydatne rady
Podstawy mamy już za sobą. Pora na zestaw kolejnych informacji. Jeżeli czas oczekiwania na odtwarzanie muzyki w różnego rodzaju serwisach będzie się wydłużał, winę możesz spokojnie zrzucić na prędkość pobierania danych (download). Analogicznie, jeśli buforowanie filmów nie będzie płynne, a wczytywanie stron internetowych i multimediów będzie trwało wieki, rozważ możliwość zwiększenia prędkości pobierania. Będzie to na pewno przydatne, jeśli zechcesz oglądać filmy lub seriale w wysokiej jakości, np. 4K, na serwisach VOD czy pobierać pliki dużej wielkości, takie jak filmy czy programy. W takim przypadku optymalna prędkość pobierania wynosi 600 Mb/s, prędkość wysyłania zaś około 200 Mb/s.
Jeśli natomiast planujesz karierę gracza online (albo przynajmniej lubisz w ten sposób się relaksować), Twoje szanse na sukcesy wzrosną przy jak największych prędkościach transferu danych (popracuj też wówczas nad niskim wskaźnikiem PING, ale pisaliśmy o tym w innym artykule). Download powinien wtedy wynosić około 1 Gb/s, a upload 300 Mb/s.
Żeby zwiększyć prędkość pobierania, nad pewnymi parametrami możesz popracować samodzielnie. W przypadku internetu bezprzewodowego kluczowa może być konfiguracja routera Wi-Fi. Do jego panelu administracyjnego można dostać się z poziomu przeglądarki internetowej. Później pozostaje wybór odpowiedniego, mniej obciążonego kanału, co będzie miało wpływ na poprawę szybkości transferu danych.
Jeśli router stoi na mocno zabudowanej półce (np. w otoczeniu książek, w biurku czy szufladzie), to również może mieć wpływ na zmniejszenie prędkości. By uniknąć tego rodzaju niespodzianek i mieć równomierny zasięg routera w całym mieszkaniu, ustaw go w centralnej części pomieszczenia, na wysokości 1,5 metra. Router można także doposażyć w anteny wzmacniające zasięg i poprawiające siłę sygnału.
Download i upload – co jeszcze warto wiedzieć
Każdy użytkownik sieci wie, który spośród obu parametrów jest ważniejszy. Często prędkość pobierania danych jest traktowana priorytetowo, bo więcej plików jest z sieci ściąganych niż wysyłanych.
Co, jeśli zaobserwujesz u siebie odwrotną sytuację i to upload będzie wyższy niż download? Wiadomo, że tylko spokój może Cię uratować. Ale, ale… przyczyną może być duże, chwilowe obciążenie sieci. W tym samym czasie mnóstwo użytkowników pobiera dane z internetu i robi się zator. Stacja bazowa zostaje przeciążona, a prędkość pobierania spada bardzo znacząco. Łatwo zdiagnozować ten problem, sprawdzając jakość połączenia o różnych porach dnia.
Inną przyczyną może być także niewłaściwa lokalizacja routera, o czym pisaliśmy wyżej, lub zakłócenia przez inne urządzenia elektroniczne pracujące na tym samym kanale. Szybką metodą na rozwiązanie problemu będzie restart routera i włączenie go po kilku minutach. Jeśli to nie zadziała, trzeba zasiąść do konfiguracji sprzętu i zmiany kanału na inny. Warto przeskanować również sprzęt programem antywirusowym, bo różnego rodzaju robaki też mogą mieć wpływ na mniejszy download.
Download nie będzie istniał bez uploadu tak jak Druga Strona bez normalnego świata w serialu „Stranger Things” (i odwrotnie). Wprawdzie pobieranie danych nie gwarantuje tylu niesamowitych zdarzeń, ale emocji na pewno nie zabraknie. Zwłaszcza gdy prędkość będzie daleka od idealnej. Jednak już wiesz, co wtedy robić…
1 https://www.speedtest.pl/ranking/internet-mobilny#maj-2022