Za każdym razem, kiedy ktoś czegoś nie wie, uśmiecha się do Ciebie przewrotny los. Vikingowie uwielbiają wchodzić w takich sytuacjach cali na biało. Musisz tylko wiedzieć to, czego inni już niekoniecznie. A ilu zna odpowiedź na pytanie, jak to się dzieje, że telefon „wie”, kiedy ma przekręcić ekran o 90 stopni, albo jak smartfon stabilizuje obraz w trakcie nagrywania filmów? Jak u licha można sterować ruchem w niektórych grach? Tego nie wie nikt. Ale Ty już tak. Ta czarna magia ma nawet nazwę – to żyroskop! Postaw żagle, kurs na wiedzę!
Czym jest żyroskop w telefonie?
Żyroskop w telefonie pozwala określić położenie telefonu w przestrzeni. Odpowiada on za sparowanie funkcji telefonu z jego położeniem – tak, by używanie smartfona nadal było wygodne i jakościowo poprawne. W miarę rozwoju funkcjonalności i wartości rozrywkowej telefonów rola żyroskopów wzrosła i obecnie są powszechnie wykorzystywaną technologią w telefonach komórkowych. Tradycyjny żyroskop zwyczajowo przybiera kształt kuli z otaczającymi ją osiami na różnych płaszczyznach, na które to działają zwykłe siły fizyczne. Innymi słowy – to doskonały rekwizyt, jeżeli masz w perspektywie bal przebierańców i planujesz wcielić się w Mikołaja Kopernika.
Jak działa żyroskop w telefonie
Żyroskop w nowoczesnym telefonie, jak to z nowoczesnością bywa, jest już zupełnie odarty z romantyczności. To zazwyczaj mikroskopijne płytki, które, zawieszone w układzie, reagują na bodźce fizyczne związane z prędkością czy ciśnieniem. Na wieść o jakiejkolwiek zmianie fizycznej płytki drżą niczym maturzysta przed egzaminem ustnym. Drżenia wyłapują sensory, a te, jak po sznurku, przekazują informacje do aplikacji, która steruje wszystkim, jak należy.
Jak włączyć żyroskop w telefonie z Androidem lub iOS?
W wiecznym konflikcie między ultrasami iOSa i urządzeń Apple’a a entuzjastami Androida tym razem cieszyć się mogą Ci drudzy 👊. By aktywować lub dezaktywować żyroskop w telefonie z systemem android, wystarczy przejść do paska powiadomień i tamże odszukać ikonę Autoobrót (przycisk blokady orientacji pionowej) – czyli funkcję, która pozwala dostosowywać położenie ekranu do położenia całego smartfona. Aktywowanie lub dezaktywowanie ikony odpali lub wygasi żyroskop.
Jak włączyć żyroskop w przypadku iOSa? Sytuacja jest nieco bardzo skomplikowana, ale oczywiście nadal nie wymaga posiadania doktoratu z nauk ścisłych. Włączenie żyroskopu nastąpi, gdy wejdziesz w menu główne, przejdziesz do ustawień i wybierzesz opcję „Safari”. Następnie należy wybrać opcję „Prywatność i zabezpieczenia” i dopełnić formalności, klikając „Ruch i orientacja”. Zaznaczając tę opcję, odpalasz żyroskop w telefonie z systemem iOS.
No dobra. Wiemy, czym jest żyroskop, ale co mógłby sobie wpisać do CV w sekcji umiejętności? Sprawdźmy, do czego służy żyroskop w telefonie!
Na co komu ten żyroskop
Żyroskop w telefonie to cichy bohater. Coś jak Ron Weasley dla Harry’ego Pottera. Tylko nie jest płomiennowłosy. Ale poza tym zupełnie to samo 🪄.
Wracając jednak do tematu, jeżeli telefon posiada żyroskop, to masz do dyspozycji kilka sympatycznych opcji:
- automatyczny obrót ekranu w przypadku zmiany położenia przestrzennego telefonu,
- stabilizację obrazu w przypadku nagrywania filmów i cykania fotek,
- w przypadku gier mobilnych ruch telefonu może przesuwać obraz (przy okazji gier warto wspomnieć, że mamy świetną ofertę na internet mobilny bez umowy!),
- ruchem telefonu możesz przesuwać zdjęcia w galerii,
- odbieranie połączeń ruchem telefonu.
Żyroskop znajduje również zastosowanie w przypadku wirtualnej rzeczywistości i paruje nasze ruchy głowy z obrazem.
Smartfon z żyroskopem — modele 2024
Żyroskop jest ważny, szczególnie jeżeli od czasu do czasu lubisz pyknąć w jakąś gierkę na telefonie i kiedy lubisz testować nowe rozwiązania technologiczne, jak np. apki wykorzystujące manipulowanie telefonem czy rozrywkę osadzoną w wirtualnej rzeczywistości. Sklepy szybko wychwyciły tę potrzebę i oferują obecnie filtrowanie oferty smartfonów przez pryzmat posiadania przez nie żyroskopu oraz innych czujników. Subiektywny przegląd aktualnie dostępnych modeli z żyroskopem w różnych zakresach cen:
- Samsung -> S20, S21, S22, S23, S24 w wersjach klasycznych jak i “plus”
- Oppo -> większość obecnie dostępnych modeli z serii Find i Reno
- Motorola -> ThinkPhone, Edge 30 pro, Edge 40 pro, X40
- Apple -> 12,13,14 i 15tka w wersjach klasycznych jak i pro, pro max
- Google -> Pixel 6 pro, 7 pro i 8 pro
- Xiaomi -> 13 T Pro, 13 Ultra, 12, Redmi Note 12 Pro, Mi 11
Co zrobić z wiedzą o żyroskopie?
Na koniec warto zadać sobie pytanie, co zrobić z takimi zasobami wiedzy o żyroskopie w smartfonie. W ten zręczny sposób wracamy do tytułu naszego artykułu. Najlepszą metodą na zmonetyzowanie tej wiedzy jest impreza rodzinna, na której możesz niewinnie zapytać zgromadzonych, czy wiedzą, jak to się dzieje, że przy odwracaniu smartfona ekran również się obraca. I cyk. Wszystkie oczy wpatrzone w Vikinga 👀. W towarzystwie ciszy, otwartych ze zdziwienia ust i ciekawości malującej się na twarzach możesz przejść do wykładu. Koniecznie daj nam znać, jak Ci poszło! 🙂