Barcelona czy Real, piłka nożna czy siatkówka, Tom czy Jerry. Wśród takich zestawień dobra ze złem znajdują się również systemy operacyjne Android oraz iOS. Oba mają entuzjastów, ale i zagorzałych wrogów, którzy chętnie żyliby w świecie bez tego drugiego. Poniżej znajdziesz podstawowe cechy obu systemów operacyjnych oraz kilka słów na temat tego, co je różni. Krótko też wyjaśnimy, co jest czym i gdzie to można spotkać 🫡.
System operacyjny Android — co to jest?
Android to system operacyjny obsługujący takie urządzenia jak smartfony, tablety, telewizory czy nawet część rozrywkowo-nawigacyjną w Twoim samochodzie. Android został zakupiony przez Google w 2005 roku i od tamtej pory zaczął sukcesywnie szturmować rynek telefonów. Według statystyk Android stanowi system operacyjny nawet dla 70% wszystkich urządzeń mobilnych na świecie.
Jeżeli jednak Android ma tak silną pozycję rynkową, to dlaczego w ogóle o coś „walczy” z iOSem?
iOS — a cóż to za fancy skrót?
iOS to system operacyjny zaprojektowany przez firmę Apple. Obsługuje takie urządzenia jak iPhone, iPad, iPod, iWatch, Apple TV czy iMac, czyli laptopy od firmy z jabłuszkiem. W istocie iOS to po prostu skrót od iPhone Operating System, czyli Systemu Operacyjnego iPhone’a. Globalny udział iOS w mobilnym torcie systemów operacyjnych wynosi około 30%. Tyle np. będzie w Europie. W mateczniku firmy – USA – udział iOS-a to jednak już około 50%. Zatem mimo globalnej dominacji rynkowej Androida ludzie z Google’a wciąż czują oddech za plecami. Oddech to zresztą o przykrym dla nich zapachu, bo iOS ze swoim statkiem macierzystym – iPhonem – ma zdecydowanie silniejszą markę i emocje z nią związane.
iOS vs Android porównanie
- Sprzęt a system operacyjny — co lepiej się paruje?
Android stał się niezwykle popularny na świecie wśród dostawców sprzętu dzięki plastyczności swojej architektury. Działa on z powodzeniem z modelami telefonów produkowanych przez różnych producentów. Ta elastyczność sprawia jednak, że zdecydowanie częściej, niż w przypadku iOS-a, mogą wystąpić problemy z synchronizacją telefonu i systemu operacyjnego. Skutkować to może np. zmniejszoną szybkością działania smartfona czy częstszym zawieszaniem się. Jeśli także masz takie problemy, sprawdź jak przyspieszyć telefon.
iOS jest natomiast systemem operacyjnym zaprojektowanym ściśle na potrzeby urządzeń Apple. Odznacza się zatem wyższą kulturą pracy niż Android i jest dostosowany stricte do wymagań sprzętowych. Punkt dla Apple 🍏.
- Użyteczność
Użyteczność jest ściśle związana z interfejsem użytkownika, płynnością czy nawet naturalnością poruszania się w nim i łatwością wyszukiwania potrzebnych funkcjonalności. Popularna (wśród fanów iPhonów) teza głosi, że UX urządzeń z jabłuszkiem jest o półkę wyżej niż tych wyposażonych w system Android. Ale to tak jak z Vikingami. Każdy chwali swój topór, do którego jest przyzwyczajony.
W rzeczywistości Android jest równie intuicyjny, co system iOS i do obu należy się po prostu przyzwyczaić. Obie grupy użytkowników z niepokojem myślą o ewentualnej przesiadce, albowiem obie musiałyby zmierzyć się z nauką poruszania się po nowym środowisku. W tym przypadku mamy zatem remis 🤝.
- Aktualizacje systemu
Aktualizacje systemu przygotowywane przez Apple są uważane za staranniejsze. Nic jednak nie wskazuje na to, że faktycznie tak jest. Różnica polega jednak na tym, że ewentualne błędy nie wpływają tak mocno na bezpieczeństwo użytkownika, jak w przypadku urządzeń z Androidem. Innymi słowy, kiedy Android ma wadę, to dowie się o tym cały świat, a kiedy system iOS zanotuje wtopę, to akolici będą milczeć jak grób. Remis 🤝.
- Bezpieczeństwo użytkowników
iOS umieszcza aplikacje w odrębnych środowiskach, przez co potencjalna infekcja nie roznosi się na dalsze elementy systemu lub innych appek. Co więcej, Apple z reguły bardziej dba o przeskanowanie pod kątem bezpieczeństwa aplikacji dostępnych w App Store przed ich udostępnieniem szerszej publice. Sklep Google Play również to robi, ale w tym przypadku znane są sytuacje, kiedy złośliwe oprogramowanie zostało tam przemycone i naraziło na infekcję osoby pobierające daną aplikację.
Ogólnie rzecz biorąc, Apple ze swoim iOS-em jest po prostu bardziej zamkniętym systemem niż częściowo open source’owy Android, przez co jest bardziej hermetyczny. Na wrażenia związane z bezpieczeństwem niewątpliwie ma również wpływ to, że informacje identyfikacyjne użytkownika, jak np. linie papilarne, są przechowywane nie w chmurze, lecz bezpośrednio w szyfrowanej pamięci urządzenia. Podobnie nie ma też znaczenia, czy korzystasz z oferty na abonament, czy masz telefon na kartę.
Ten punkt również należy zaliczyć na korzyść iOS-a 🍏.
Podsumowanie? iOS wygląda lepiej, ale jest jeden haczyk. Cena sprzętu.
Android czy iOS — który wybrać?
Mnóstwo ludzi zadaje sobie pytanie, czym się różni iPhone od smartfona. Już samo to pytanie, mimo że błędne, wszak ajfon to też smartfon, pokazuje, na czym zasadza się różnica i siła telefonów Apple. To marka. Żaden Viking nie szpanuje swoim fancy samsungiem czy xiaomi. No po prostu tak jakoś wyszło. Kiedy natomiast używasz iPhone`a, to… no cóż. Każdy wie, że to relatywnie drogi telefon, więc na poziomie psychologicznym odzwierciedla on status ekonomiczny właściciela. I to głównie różnicuje markę Apple od innych.
Różnice między dwoma głównymi systemami nie są jak przepaść i pod względem ogólnej wydajności przeciętnemu użytkownikowi z pewnością nie zrobi różnicy przesiadka z jednego na drugi. Oba produkty są rozwijane od dwóch dekad, więc nie ma tam już miejsca na przypadkowość czy niedostosowanie do oczekiwań użytkowników.
No to teraz wybieraj 👀!