Jerzyki to prawdziwa kawaleria wśród ptaków! Każdy z tych maluchów zjada dziennie nawet 20 tysięcy owadów. Nie znamy lepszego i bardziej naturalnego sposobu na walkę z komarami, dlatego cyklicznie angażujemy członków naszej społeczności do wieszania własnych budek i przyczynienia się do systematycznego zwiększania populacji jerzyków w miastach.
Budka dla jerzyków – instrukcja budowy
Budka lęgowa dla jerzyka nie jest skomplikowaną konstrukcją, wymaga jednak precyzji i uwzględnienia surowych wymagań, które stawiają jej pierzaści lokatorzy. Do jej budowy należy użyć trwałego materiału, najlepiej litej deski. Budkę można pomalować farbą ochronną w kolorze elewacji, na której będzie wieszana, koniecznie jednak musi być to farba nietoksyczna.
Podczas składania, powinno zadbać się o wypełnienie wszystkich szczelin między ściankami oraz wygładzenie otworu wlotowego. Ptaki często przed wejściem do budki najpierw przyczepiają się pazurkami do przedniej ścianki i wchodzą (a raczej wpełzają) do wnętrza. Krawędzie otworu wlotowego budki muszą być w miarę gładkie, nie może tam być żadnych zadziorów, które narażałyby wchodzącego jerzyka na poranienie się. Wymiary poszczególnych elementów i wzór konstrukcji znajdziesz na schemacie poniżej.
Budka dla jerzyków – jak montować?
Przede wszystkim i ponad wszelką wątpliwość – budek dla jerzyków NIE wieszamy na drzewach. Owszem, w ten sposób wciąż przysłużymy się matce naturze i zapewnimy mieszkanie jakiemuś fruwającemu zwierzątku, ale z całą pewnością nie będzie to jerzyk. Przedstawiony powyżej schemat to budka natynkowa, którą należy umieścić na elewacji budynku na wysokości co najmniej 6 metrów. Bardzo ważne jest aby zapewnić ptakom swobodny dolot do budek – w dostaniu się do wnętrza nie mogą przeszkadzać drzewa czy sztuczne konstrukcje. Pierwszy lot młodych jerzyków, to tak naprawdę…spadanie. Właśnie dlatego kluczowe jest, aby miały wystarczająco miejsca na swobodne rozłożenie skrzydeł.

Budki natynkowe dla jerzyków należy wieszać na ścianach północnych, tak żeby zabezpieczyć je przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie letnich upałów. Jerzyki to ptaki kolonijne warto wieszać kilka, kilkanaście sztuk obok siebie. Najlepszy czas na wieszanie budek to koniec kwietnia – zwiększa to szanse, że budki zostaną zajęte właśnie przez jerzyki, które przylatują do naszego kraju na początku maja. Jeżeli powiesimy je za wcześnie, budki mogą zostać zasiedlone przez wróble.
Chcesz dowiedzieć się więcej o jerzykach? Odwiedź stronę Jerzyki w Polsce.
Dołącz do Vikingowej Armii Ptaków
Kiedy już postawisz dom dla jerzyków i zwabisz je w swoją okolicę, pochwal się dodając siedlisko do mapy. W tym roku już po raz trzeci rozdajemy budki i promujemy ściąganie tych latających pogromców komarów do miast. Dołącz do Vikingowej Armii Ptaków tworzonej wspólnie ze społecznością Mobile Vikings.
Społeczność Vikingów – dlaczego to robimy?
Jesteśmy pierwszym w Polsce społecznościowym operatorem komórkowym – siecią, która w misję wpisane ma współtworzenie i działanie na rzecz społeczności, a swoich użytkowników zawsze traktuje ludzi, a nie jak numery. Od 2013 dajemy naszym Vikingom możliwość aktywnego uczestniczenia w budowie naszej oferty i brania udziału w akcjach społecznościowych. Tak jest i tym razem, gdy wspólnie stajemy do walki z komarami w sposób popularyzujący zrównoważony rozwój i działania wspierające lokalny ekosystem.
Nie zwlekaj i zostań członkiem społeczności Mobile Vikings już dziś. Im więcej członków liczy nasz pokład, tym więcej dobrego dla świata możemy zrobić.
Chyba warto sprawdzić wymiary podane na rysunku bo raczej trudno będzie zrobić twór mający 65mm w ściance która ma 55mm….
[…] wspólnie z Vikingami na warsztatach;Kryptonim akcji: Twój ptaszek zje komara. Zmajstrowaliśmy je wspólnie przed laty na warsztach z Vikingami. Budki dla jerzyków, krwiożerczych pogromców […]