Ekran dotykowy nie działa? Nie musisz wznosić próśb do Odyna. Spokojnie! Problemy z ekranem dotykowym w smartfonie to jeszcze nie koniec świata. Zebraliśmy najpopularniejsze przyczyny tego, dlaczego ekran dotykowy nie działa. Podpowiadamy również rozwiązania, dzięki którym odzyskasz funkcjonalność swojego urządzenia.
Ekran dotykowy nie działa – uszkodzenie mechaniczne
Jak się zapewne domyślasz, ekran dotykowy to stosunkowo delikatne urządzenie. Jego awarie to najczęściej zgłaszane problemy ze smartfonami. Wszyscy wiemy, jak łatwo zniszczyć smartfon – po upadku rzadko się zdarza, aby ekran dotykowy nie ucierpiał. Naturalnie z rozbitym ekranem wiele już nie zdziałasz. Sprawdzasz stan konta, oddajesz telefon do serwisu, by wymienić wyświetlacz lub kupujesz nowy telefon. Ale spokojnie! Jeśli ekran Twojego smartfona nie działa, nie jesteś sam – wiadomo, w drużynie siła! Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: dlaczego nie działa ekran dotykowy i jakie są szanse na jego uratowanie.
Zobacz także: Folia hydrożelowa czy szkło hartowane
Zacznijmy od podstawowej przyczyny, przez którą nie działa część ekranu dotykowego lub jego cała powierzchnia. Czasem zdarza się, że po upadku szyba wyświetlacza nie zostanie uszkodzona, a mimo to nie pracuje on już tak jak do tej pory. Wskazuje to na uszkodzenie mechaniczne. Niestety, w takiej sytuacji wyświetlacza samodzielnie nie naprawisz. Prawdopodobnie konieczna będzie wymiana podzespołu. Koszt – w zależności od modelu smartfona – może wynosić nawet 1000 zł.
Ekran dotykowy nie działa po zalaniu
Era całkowicie wodoodpornych telefonów skończyła się kilka lat temu. Zresztą, nie ukrywajmy, żaden z nich nie był niezatapialny, w przeciwieństwie do drakkara wikingów, rzecz jasna. Smartfony były jedynie wyposażone w klapki zakrywające gniazdo do ładowania. Wystarczyło jednak, że klapka była odchylona i do wnętrza zatopionego telefonu dostawała się woda. Obudowy były klejone, więc ich nie serwisowano. Stąd powrót do standardu – możesz zachlapać, ale nie wolno Ci telefonu “utopić”.
Jeśli ekran dotykowy nie działa po zalaniu wodą, możesz próbować go ratować. Zwykle można taki smartfon uruchomić, ale lepiej jest wyciągnąć z niego baterię (o ile to możliwe) i spróbować wysuszyć przemoczone podzespoły. Suszarka do włosów czy inne metody nie są dobrym rozwiązaniem. Woda musi wyparować w temperaturze pokojowej. Przegrzanie elektroniki może spowodować jej trwałe uszkodzenie. Jeśli Twój telefon jest rozbieralny i będziesz umiał złożyć go z powrotem, przetrzyj płytę główną spirytusem technicznym IPA (izopropanol).
Zobacz także: Jak uratować zalany telefon?
Wadliwy system operacyjny
Zarówno Android, jak i iOS mogą generować błędy. Wyświetlacz może przestać działać, kiedy podczas instalacji aktualizacji pojawi się jakiś problem. Podobna sytuacja może się zdarzyć, gdy pamięć telefonu jest przeładowana i system operacyjny ma kłopot z prawidłowym działaniem. Jeśli ekran jest cały i nie został zalany, a mimo to nie reaguje na dotyk, można przypuszczać, że wina leży po stronie oprogramowania.
Jest prosty sposób na niedziałający dotyk. Z reguły wystarczy wyłączyć telefon i uruchomić go ponownie, aby pozbyć się problemu. Kiedy jednak sytuacja się powtarza, potrzebne są bardziej zdecydowane kroki. Przywrócenie ustawień fabrycznych może w takiej sytuacji pomóc. W większości smartfonów z Androidem wystarczy przytrzymać przez pięć sekund dwa przyciski – zasilania i zwiększający głośność – aby przywrócić dziewiczą wersję systemu operacyjnego. Po takiej akcji na ekranie pojawi się ikonka Androida. Należy wybrać opcję „Przywróć ustawienia fabryczne”, oczywiście za pomocą bocznych przycisków, bo przecież wyświetlacz nie działa. Następnie trzeba potwierdzić procedurę przyciskiem zasilania i odznaczyć opcję ponownego uruchomienia urządzenia.
Co zrobić, gdy nie działa ekran dotykowy iPhone’a? Reset w tym telefonie należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta, czyli przez podłączenie kablem iPhone’a do swojego komputera i przywrócenie do ustawień fabrycznych z poziomu komputera. Inną opcją jest wykorzystanie iCloud.com.
Problemy przyziemne, ale równie częste – brudny ekran, mokre palce
Ekrany dotykowe działają tylko wówczas, gdy ich powierzchnia styka się bezpośrednio ze skórą na placu lub imitującym ją materiałem. Dzięki temu możemy korzystać ze smartfonów w specjalnych rękawiczkach. Nie jest to ułomność rozwiązania, raczej odpowiedź na konkretne potrzeby użytkowników. Dzięki temu telefon nie uruchomi się samoczynnie w torebce lub kieszeni.
Trzeba jednak pamiętać, że skóra na palcach musi być sucha i czysta. Również stan wyświetlacza jest tu istotny. Zabrudzenia na jego powierzchni mogą powodować, że ekran dotykowy w jednym miejscu nie zadziała. Należy więc dbać o to, aby był on czysty, wówczas będzie funkcjonował, jak należy. Zdarza się również, że ekran dotykowy jest przegrzany lub wystawiony na działanie bardzo niskich temperatur. W takiej sytuacji też może sprawiać kłopoty. Wtedy wystarczy doprowadzić urządzenie do temperatury pokojowej.
Jak widzisz, przyczyn niedziałającego ekranu dotykowego może być kilka. Niektórym z nich możesz zaradzić sam, inne wymagają pomocy serwisantów. Niezależnie od tego, pamiętaj, że właściwa ochrona i użytkowanie smartfona, może uchronić Cię przed kłopotami z urządzeniem, a jak wiadomo, kłopotów lepiej unikać, nawet jeśli, tak jak my, lubisz smak ryzyka i dryfowanie po niespokojnych wodach mórz i oceanów. PS Oczywiście płynąc z nami w drakkarze zawsze możesz czuć się bezpiecznie.