Smartfon bez dostępu do szybkiego internetu jest mało użyteczny. Owszem, możemy z niego zadzwonić lub wysłać SMS-a, ale dzisiaj to nie wszystko. Kontakt z rodziną i znajomymi w mediach społecznościowych, e-maile, wideorozmowy, gry online, serwisy streamingowe – w sieci robimy dużo. Jak więc przyspieszyć internet mobilny? Co zrobić, gdy mamy słaby internet w telefonie? Możliwych opcji jest kilka.
Jak przyspieszyć internet w telefonie? Wymuszamy LTE
Gdy chcemy korzystać z internetu w telefonie, to mamy dwie opcje. Pierwszą są dane komórkowe i pakiety gigabajtów od operatora. Druga to połączenie z dowolną siecią Wi-Fi. W teorii nie powinniśmy mieć problemów z internetem. W praktyce niemal każdy z nas korzysta ze smartfona zapewniającego łączność LTE – na co dzień to nam w zupełności wystarcza.
Zdarzają się jednak chwile, gdy mamy słaby internet w telefonie – prędkość drastycznie zwalnia, a treści ładują się wieczność. Co wtedy możemy zrobić? Jak przyspieszyć internet mobilny? Warto wymusić w ustawieniach połączenie 4G/LTE. Być może smartfon automatycznie odbiera jedynie sygnał 3G/2G, a w takiej sytuacji nie ma co liczyć na szybki transfer danych. Wymuszenie połączenia 4G/LTE wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, powinno rozwiązać problem słabego internetu. Aby to zrobić, wystarczy wejść w ustawienia sieci komórkowej, a następnie w zakładkę „Preferowany tryb sieci”. Tam znajdziemy opcję wymuszenia sieci 4G/LTE.
Apki i widgety a słaby internet w telefonie
Dane pobierane w tle przez aplikacje, nakładki i widgety także mogą wpływać na prędkość internetu. W smartfonie często mamy pełno software’u, z którego nawet nie korzystamy. Warto usunąć zbędne apki i widgety, a następnie włączyć funkcję oszczędzania transmisji danych. Może to wpłynąć na przyspieszenie internetu w telefonie i zaoszczędzenie gigabajtów z pakietu danych. Oszczędzanie transmisji danych ma jeden kluczowy minus – powiadomienia dotyczące wiadomości z komunikatorów (np. Messenger, WhatsApp) i e-maile mogą przychodzić z opóźnieniem.
Bez względu na to, ile mamy zainstalowanych aplikacji i gier, przychodzi moment, w którym aktualizują się one w tle. Tracimy wówczas transfer z danych komórkowych. Możemy też zauważyć, że internet w telefonie staje się słabszy, szczególnie gdy podczas aktualizacji przeglądamy dużo treści (zdjęcia, wideo). Jak to zmienić? Wchodzimy do Sklepu Play i wybieramy opcję „Aktualizuj tylko przez Wi-Fi”. Od tego momentu aktualizacja apki nie będzie korzystać z naszych danych komórkowych.
Niektóre apki zużywają bardzo dużo danych nie tylko w tle. Jeśli social media za bardzo obciążają internet mobilny w telefonie, możemy skorzystać z aplikacji w wersji Lite. W Sklepie Play znajdziemy m.in. Facebook Lite, Messenger Lite i Twitter Lite.
Pozostają jeszcze przeglądarki. Chrome to przeglądarka internetowa, z której bardzo często korzystamy na smartfonach z Androidem. Synchronizacja konta Google i danych z przeglądarki na wszystkich urządzeniach to przydatna opcja. Warto wiedzieć, że Chrome może oszczędzać dane – wystarczy, że skorzystamy z wersji uproszczonej. Według Google zużywa się wówczas nawet o 60% mniej danych. Wolno ładujące się strony będą wyświetlane w wersji uproszczonej i załadują się tylko ważne treści. Tryb oszczędzania danych w przeglądarce ma też m.in. Opera.
Może czas na 5G?
Szybki internet w telefonie to obecnie must have. Jak wygląda opcja sieci 5G na smartfonach? W reklamach coraz częściej przewija się ten temat, a liczba urządzeń z modułem 5G rośnie. Bez problemów znajdziemy coś dla siebie, nawet wśród średniobudżetowych opcji. Warto pamiętać, że zasięg 5G obejmuje przede wszystkim duże miasta w Polsce i zależy od operatora oraz używanych nadajników. Jeśli mamy taką opcję, to właśnie sieć 5G może zapewnić nam przyspieszenie internetu w telefonie. Wyższe prędkości transferu danych przełożą się na szybsze ładowanie treści w przeglądarce, aplikacjach czy komunikatorach.
Ładunek gigabajtów dla każdego Vikinga
Każdemu, kto chce mieć szybki internet mobilny, przydadzą się duże pakiety danych. W sam raz, żeby posiedzieć dłużej w social mediach, oglądać filmy w wysokich rozdzielczościach Full HD lub 4K i słuchać muzyki z serwisów streamingowych. W Mobile Vikings mamy trzy opcje:
- 100 GB za 40 zł;
- 150 GB za 50 zł;
- 250 GB za 60 zł.
Duży plus to brak formalności. Nie trzeba podpisywać umowy, aby zasilić swoje konto pakietem danych. Osoba, która chce mieć internet mobilny w telefonie, może zdecydować się na ładunek gigabajtów bez zobowiązań. Warto wiedzieć, że istnieje też opcja dla zapominalskich. Oferta internetu mobilnego jest aktywna 31 dni. Jeśli chcemy ustawić autodoładowanie usługi, podpinamy kartę i możemy co miesiąc korzystać z ładunku gigabajtów w ramach subskrypcji.
[…] Zobacz także: Jak przyspieszyć Internet w telefonie […]
[…] Przyspieszenie odpowiedzi serwera możliwe jest również w najprostszy możliwy sposób, czyli poprzez zrestartowanie używanych urządzeń. Wyłącz na chwilę z sieci router lub modem i problemy z PING, które nagle się pojawiły, powinny zniknąć. I wcale nie będzie do tego potrzebna maszyna, która robi PING. […]
[…] Jak przyspieszyć internet w telefonie? […]